Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Kobiety z 6. piętra

Kobiety z 6. piętra

Les femmes du 6e étage
komedia, Francja, 2010, 102 min.
reżyseria: Philippe Le Guay
obsada: Carmen Maura, Fabrice Luchini, Lola Duenas, Natalia Verbeke, Sandrine Kiberlain
Premiera w Ale kino+: 12.03.2015 r.
5.00
343
10 głosy | 21 miejsce w rankingu
Kobiety z 6. piętra

Czego mogą nauczyć paryskiego maklera giełdowego zwariowane, hiszpańskie pokojówki? W marcowym cyklu «KINO MÓWI: Supermenki» Ale kino+ zaprasza na komedię Philippe'a Le Guaya «Kobiety z 6. piętra». Przed filmem m.in. o tym, jaką rolę odegrała kobieta w kontekście przemian społecznych i jak kino wyzwoliło swoje bohaterki z ciasnego gorsetu konwenansów, porozmawiają Błażej Hrapkowicz i jego goście.

Paryż, rok 1962. Jean-Louis (Fabrice Luchini) jest szanowanym maklerem giełdowym, statecznym mężem i odpowiedzialnym ojcem rodziny. Jego życie wydaje się uporządkowane - do czasu, kiedy poznaje hiszpańskie pokojówki mieszkające na szóstym piętrze jego kamienicy. Na początku, wściekły i zdezorientowany Jean-Louis nie chce mieć z kobietami nic wspólnego. Wkrótce jednak daje się uwieść ich urokowi, pozytywnej energii i radości życia. Jak zakończy się to zderzenie hiszpańskiego temperamentu z konserwatyzmem francuskiej klasy średniej?

«Kobiety z 6. piętra» to jeden z najlepszych filmów w dorobku francuskiego reżysera, PHILIPPE'A LE GUAYA, autora m.in. «Moliera na rowerze» czy «Kosztów życia». Tym razem postanowił nakręcić komedię o zderzeniu różnych światów - kobiecego i męskiego, pełnych temperamentu Hiszpanek i powściągliwego paryżanina, wreszcie klasy robotniczej i średniej. W efekcie powstała ciepła, ujmująca komedia opiewająca radość życia. O pracy przy filmie Philippe Le Guay tak opowiadał w wywiadach: Wszystko zaczęło się od wspomnienia z dzieciństwa. Moi rodzice mieli hiszpańską gosposię o imieniu Lourdés. To przy niej spędziłem pierwsze lata mojego życia. Język hiszpański mieszał mi się z francuskim i kiedy rodzice wysłali mnie do szkoły, nikt nie był w stanie mnie zrozumieć. Wiele lat później, podczas podróży do Hiszpanii poznałem kobietę, która opowiedziała mi o swoim życiu we Francji. Wtedy wpadłem na pomysł, żeby zrobić film o perypetiach hiszpańskich pokojówek w Paryżu.

W roli Jean-Louisa reżyser obsadził Fabrice'ego Luchiniego, z którym spotkał się już po raz trzeci na planie filmowym. Jean-Louis to mężczyzna, który nigdy nie był kochany. Kobiety z szóstego piętra witają go z otwartymi ramionami. On jest jak dziecko, które odnalazło swoje zastępcze matki. Dla mnie ten film, to nie tylko krytyka klasy średniej, to przede wszystkim opowieść o odkrywaniu uczuć. Dziś ludzie są wyzuci z emocji. Jest coś bezwstydnego w mówieniu o tym, co się czuje. Pomiędzy Jean-Louisem, jego żoną i dziećmi istnieje duży dystans. Fabrice zwrócił uwagę na to, że Jean-Louis Joubert jest wycofany - chętniej bierze niż daje coś z siebie. To z kolei zupełne przeciwieństwo Fabrice'a, który zawsze angażuje się całym sobą - opowiadał reżyser. W obsadzie nie mogło zabraknąć Carmen Maury, legendy kina hiszpańskiego, znanej m.in. z «Kobiet na skraju załamania nerwowego», «Volver!», czy «Prawa pożądania». Za rolę w «Kobietach z 6. piętra» została nagrodzona Cezarem.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Supermenki - Kobiety z 6. piętra (materiał wideo 12:07 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Supermenki

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...