Ale kino+
alekino+
Film. Kochanek królowej

Kochanek królowej

En kongelig affære
melodramat, Dania, 2012, 103 min.
reżyseria: Nikolaj Arcel
obsada: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Følsgaard, Søren Malling, Trine Dyrholm
Premiera w Ale kino+: 24.12.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 45 miejsce w rankingu
Kochanek królowej
1
2

Nominowany do Oscara® i Złotego Niedźwiedzia melodramat "Kochanek królowej" w reżyserii Nikolaja Arcela, współscenarzysty m.in. szwedzkiego hitu "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", to oparta na faktach historia trójkąta miłosnego, który miał miejsce na duńskim dworze podczas panowania Chrystiana VII. W rolach głównych występują Alicia Vikander i Mads Mikkelsen.

Dania, koniec XVIII wieku. Krajem rządzi król Chrystian VII Oldenburg (Mikkel Boe Følsgaard), a jego nadwornym medykiem zostaje niemiecki lekarz Johann Friedrich Struensee (Mads Mikkelsen). Dzięki swojemu urokowi, inteligencji i sprytowi szybko zostaje zaufanym doradcą króla, o którym coraz częściej mówi się, że cierpi na chorobę psychiczną. Obyty w świecie Struensee jest gorącym zwolennikiem zachodniej myśli oświeceniowej, którą chciałby wprowadzić w Danii. Jego upór, charyzma i zaangażowanie w rozwój kraju robią ogromne wrażenie na młodej królowej Karolinie Matyldzie Hanowerskiej (Alicia Vikander), nieszczęśliwej w małżeństwie z Chrystianem. Niemiecki lekarz rozkochuje w sobie Karolinę, stając się miłością jej życia.

"Kochanek królowej" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia rozgrywająca się na duńskim dworze podczas panowania króla Chrystiana VII. Film był jednym z najbardziej oczekiwanych tytułów w konkursie głównym Berlinale 2012 - ostatecznie obraz wyjechał z festiwalu z dwiema statuetkami Srebrnego Niedźwiedzia: dla najlepszego aktora (Mikkel Boe Følsgaard) i za najlepszy scenariusz (Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg). Był również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Historia, którą przedstawił NIKOLAJ ARCEL, jest bardzo znana w dziejach Danii, sam reżyser powiedział w jednym z wywiadów: Fabuła "Kochanka królowej" została oparta na kanwie autentycznych, niezwykle dramatycznych wydarzeń, które zmieniły bieg europejskiej historii. Kiedy przedstawiałem zagranicznym inwestorom pomysł na film, niemalże nikt nie chciał mi uwierzyć, iż historia wydarzyła się naprawdę pod koniec XVII wieku. W Skandynawii jest ona powszechnie znana, uczy się o niej w szkołach, napisano na jej temat ponad piętnaście książek (literatury faktu i powieści), powstała opera, a także balet. Czuję się zaszczycony i niezwykle szczęśliwy, że mogłem przenieść ją na duży ekran.
Nikolaj Arcel karierę zaczynał od pisania scenariuszy do kryminałów i filmów fantasy, jest współscenarzystą m.in. szwedzkiego hitu "Millennium: Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet". Ostatnio powrócił do nurtu nordic noir - w 2013 roku można było oglądać kryminał "Kobieta w klatce", do którego napisał scenariusz, a na koniec tego roku zapowiedziana jest premiera thrillera "The Power of the Dog", przy którym Arcel pracował jako reżyser i scenarzysta.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...