Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Kochanek

Kochanek

L'Amant
melodramat, Francja/Wlk. Brytania, 1992, 111 min.
reżyseria: Jean-Jacques Annaud
obsada: Arnaud Giovaninetti, Frederique Meininger, Jane March, Tony Leung Ka Fai
Premiera w Ale kino+: 4.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 42 miejsce w rankingu
Kochanek

Indochiny, lata 20. - czasy kolonialnych rządów Francji w Wietnamie. Nastoletnia dziewczyna (w tej roli Jane March - imię bohaterki pozostanie do końca nie znane) z mieszkającej na wietnamskiej prowincji francuskiej rodziny zostaje wysłana do szkoły z internatem w Sajgonie.

Po drodze poznaje bogatego chińskiego biznesmena (jeden z najbardziej popularnych aktorów z Hong-Kongu, Tony Leung). Ten młody, przystojny i cokolwiek tajemniczy gentleman również zmierza do Sajgonu i oferuje Francuzce miejsce w swoim luksusowym samochodzie. Zanim podróż się skończy, pomiędzy parą bohaterów wybuchnie eksplozja nieopanowanej namiętności. Chińczyka i Francuzkę dzieli wszystko - rasa, wiek, klasa społeczna (ona jest raczej niezamożna, on należy do arystokracji). W kolonialnym Wietnamie mieszane rasowo związki są nie do pomyślenia, nie mówiąc już o tym, że bohaterka jest za młoda, żeby utrzymywać kontakty z dojrzałym mężczyzną. Para kochanków spotyka się więc potajemnie w hotelowym pokoju w Sajgonie, w którym starają się zapomnieć, że ich miłość nie ma przyszłości.

Reżyser "Kochanka", JEAN-JACQUES ANNAUD, jest specjalistą od śmiałych, widowiskowych i zakrojonych na ogromną skalę przedsięwzięć filmowych - w jego dorobku znajduje się między innymi efektowna ekranizacja "Imienia Róży" Umberto Eco, przebojowa wizja świata ludzi pierwotnych "Walka o ogień" i monumentalny obraz wojenny "Wróg u bram" - epicka opowieść o oblężeniu Stalingradu. Większość produkcji Annaud trafiała w gusta najszerszej publiczności, "Kochanek" podzielił jednak widzów na zagorzałych przeciwników i zwolenników filmu. Premiera obrazu odbywała się w atmosferze skandalu. Przeciwnicy "Kochanka" oburzali się na śmiałe obyczajowo sceny erotyczne i porównywali film do "Emmanuelle" i innych produkcji z gatunku soft-porno. Fani Annauda zachwycali się z kolei zdjęciami nominowanego do Oscara Roberta Fraisse'a, sugestywną atmosferą, pieczołowicie zrekonstruowanymi realiami międzywojennego, kolonialnego Wietnamu i melancholijnym nastrojem filmu. Pikanterii całej sprawie dodawał fakt, że scenariusz został oparty na książce jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek frankojęzycznych, Marguerite Duras, która przedstawiała powieść jako utwór autobiograficzny.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA - KOCHANEK (materiał wideo 14:53 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Sztuka Kochania

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...