Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Kochanica Francuza

Kochanica Francuza

The French Lieutenant's Woman
dramat, Wlk. Brytania, 1981, 118 min.
reżyseria: Karel Reisz
obsada: Emily Morgan, Hilton McRae, Jeremy Irons, Lynsey Baxter, Meryl Streep
Premiera w Ale kino+: 13.02.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 117 miejsce w rankingu
Kochanica Francuza

Oparty na powieści Johna Fowlesa film "Kochanica Francuza", przestawiający z pozoru banalną historia romansu mężczyzny z wyższych sfer z kobietą o wątpliwej reputacji, staje się urzekającą opowieścią o miłości zakazanej.

Rok 1867. W nadmorskiej miejscowości na południu Anglii, bogaty arystokrata Charles Smithson (Jeremy Irons) stara się o rękę córki kupca - Ernestiny (Lynsey Baxter). Podczas wspólnego spaceru widzą tajemniczą kobietę stojącą na falochronie i wpatrującą się w morze. Okazuje się nią być Sarah (Meryl Streep), poniżana przez mieszkańców prowincjonalnego miasteczka "kochanica Francuza", opuszczona przed kilku laty przez francuskiego oficera marynarki i daremnie oczekująca jego powrotu. Charles jest zaintrygowany jej osobą. Pomiędzy nim a Sarah nawiązuje się romans. Dochodzi do kilku potajemnych spotkań kochanków. Jednak pewnego dnia Sarah opuszcza Charlesa, kończąc krótkotrwały, aczkolwiek burzliwy związek.

Rok 1980. Podczas kręcenia zdjęć do filmu o kochanicy Francuza odtwórcy głównych ról - Anna - Meryl Streep i Mike - Jeremy Irons, nawiązują romans przebiegający podobnie do związku kreowanych przez bohaterów.

O prawo do ekranizacji powieści opublikowanej w 1970 roku, starało się wielu twórców, m.in. Richard Lester i Fred Zinnemann, jednak John Fowles uznał, że adaptacji jego dzieła może dokonać jedynie KAREL REISZ, który miał już w swoim dorobku film m.in. o tancerce Isadorze Duncan. Początkowo film miał być wierną adaptacją powieści, jednak współpracujący z reżyserem dramaturg i scenarzysta Harold Pinter zaproponował, żeby na bazie dramatu kostiumowego oprzeć także historię współczesną. Dało to znakomity efekt, pozwalający na przyjrzenie się dwóm romansom w tej samej scenerii, ale rozgrywającym się w odstępstwie stu lat.

Film dostał 5 nominacji do Oskara, a Meryl Streep, odtwórczyni roli Sarah, odebrała za nią Złoty Glob.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...