Ale kino+
alekino+
Film. KOCHANKOWIE Z PONT NEUF

KOCHANKOWIE Z PONT NEUF

Les amants du Pont Neuf
dramat obyczajowy, Francja, 1991, 121 min.
reżyseria: Leos Carax
obsada: Daniel Buain, Denis Lavant, Juliette Binoche, Klaus-Michael Gruber
Premiera w Ale kino+: 27.07.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu

"Kochankowie z Pont Neuf" to historia miłości dwojga życiowych rozbitków; ludzi, którzy w samym centrum Paryża egzystują na marginesie społeczeństwa.

Michele (Juliette Binoche) jest malarką, która stopniowo traci wzrok i wiedzie życie bezdomnej. Podczas swoich wędrówek spotyka Alexa (Dennis Lavant), niedoszłego cyrkowca, nadużywającego alkoholu i narkotyków kloszarda, który zarabia na chleb jako połykacz ognia. Oboje zamieszkują na najstarszym moście Paryża, Pont Neuf. Zabytek jest akurat w remoncie i został zamknięty dla przechodniów - para zakochanych urządza sobie na nim prowizoryczne schronienie. Zarówno ślepnąca Michele jak i wyniszczony narkotykami Alex są ludźmi pozbawionymi przyszłości - ten fakt dodaje tylko energii ich szalonej, dzikiej miłości, dla której wspaniałą oprawą stają się fajerwerki i uliczne fety obchodzonego akurat w Paryżu dwustulecia zburzenia Bastylii.

Ambitny i wystawny film LEOSA CARAXA ("Pola X") wzbudził we Francji duże kontrowersje. Niektórzy krytycy ganili reżysera z ekstrawagancję i patetyczny ton. Inni uznali "Kochanków" za arcydzieło. Zwolennicy filmu wskazywali, że Carax przekroczył granice melodramatu. Stworzył opowieść romantyczną, a jednocześnie drapieżną, chwilami okrutną, łączącą poezję z pozbawionym złudzeń opisem brutalnych realiów życia paryskich bezdomnych, ludzi ulicy. Niezależnie od oceny filmu, wszyscy zgodnie przyznawali, że Carax jest mistrzem nastroju: potrafi opowiadać niemal bez słów i tworzyć sceny, których wizualna siła i piękno na długo pozostają w pamięci. Reżyser dołożył starań, by film zyskał niepowtarzalną oprawę. Produkcja "Kochanków" pochłonęła gigantyczny budżet. Na potrzeby Caraxa zbudowano w okolicy Montpellier wierną replikę Pont Neuf i stojących w pobliżu budynków.

"Kochanków" uznano za wielkich przegranych festiwalu w Cannes w 1992 r: film, który typowano początkowo na faworyta konkursu nie zdobył żadnych laurów. Produkcję Caraxa doceniło za to jury Europejskich Nagród Filmowych - "Kochankowie" otrzymali to wyróżnienie we wszystkich najważniejszych kategoriach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...