Ale kino+
Kino Mówi: Legenda
Film. Kochankowie

Kochankowie

Two Lovers
melodramat, USA, 2008, 106 min. 12
reżyseria: James Gray
obsada: Gwyneth Paltrow, Isabella Rossellini, Joaquin Phoenix, Vinessa Shaw
Premiera w Ale kino+: 10.04.2018 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
18:10
czwartek31 maja
Przypominajka
Kochankowie

Trzydziestokilkuletni Leonard Kraditor (Joaquin Phoenix) jest wewnętrznie zagubionym facetem po próbie samobójczej. Mieszka na nowojorskim Brooklynie u rodziców (Isabella Rossellini, Moni Moshonov), którzy martwią się o jego emocjonalną kondycję. Na co dzień pomaga w prowadzeniu rodzinnej pralni, w wolnych chwilach oddając się fotograficznej pasji.

Pewnego dnia Kraditorowie zapraszają na kolację zaprzyjaźnione małżeństwo z córką Sandrą (Vinessa Shaw), która zdaniem rodziców byłaby dla Leonarda wspaniałą kandydatką na żonę. Kilka dni później mężczyzna poznaje nową sąsiadkę Michelle (Gwyneth Paltrow), z którą szybko się zaprzyjaźnia i spędza z nią każdą wolną chwilę. Gdy okazuje się, że Michelle jest w skomplikowanej relacji z żonatym mężczyzną (Elias Koteas), rozczarowany Leonard angażuje się w związek z Sandrą. Jednak jego wewnętrzne rozdarcie nie mija.

Pokazywani w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes "Kochankowie" to czwarty film w dorobku JAMESA GRAYA, który błyskotliwie zadebiutował jako 25-latek w 1994 roku "Małą Odessą" z Timem Rothem, zdobywając niespodziewanie Srebrnego Lwa w Wenecji. Inspirację do "Kochanków" Gray znalazł w noweli Fiodora Dostojewskiego "Białe noce". W trakcie realizacji czerpał też z klasycznych kinowych historii traktujących o obsesyjnej miłości, takich jak "Zawrót głowy" Hitchcocka i "Krótki film o miłości" Kieślowskiego. Już na etapie powstawania scenariusza rola Leonarda była pisana dla Joaquina Phoenixa, ulubieńca reżysera, z którym nakręcił dwa wcześniejsze filmy: "Ślepy tor" (2000) i "Królowie nocy" (2007). "Jest jednym z nielicznych aktorów pracujących dziś w Ameryce, którzy potrafią wyrażać wewnętrzne przeżycia niewerbalnie. To aktor myślący, co widać na ekranie. Ma podobny gust do mojego i ważne są dla niego podobne sprawy" - charakteryzował Phoenixa reżyser. Aktor był dotychczas dwukrotnie nominowany do Oscara: za kreację ikony muzyki country Johnny'ego Casha w "Spacerze po linie" i rolę cesarza Kommodusa w "Gladiatorze". W ostatnim czasie stało się o nim głośno za sprawą po mistrzowsku przeprowadzonej przez niego prowokacji. Dwa lata temu Phoenix ogłosił bowiem koniec aktorskiej kariery, twierdząc że zamierza zająć się karierą muzyczną. Nowemu wcieleniu towarzyszyło powolne staczanie się aktora, które było tym bardziej wiarygodne, że jego starszy brat, dobrze zapowiadający się aktor River ("Moje własne Idaho") zmarł w wieku zaledwie 23 lat w wyniku nadużywania narkotyków. Uwieczniony w naturalistycznym wręcz dokumencie "I'm Still Here" upadek Joaquina okazał się rodzajem artystycznego happeningu, którego celem miało być uświadomienie ludziom, jak łatwo i bezkrytycznie biorą za prawdę wszystko, co pokazują media.

Tymczasem w "Kochankach", ostatnim jak dotąd filmie fabularnym z udziałem Phoenixa, aktorowi partneruje silna obsada żeńska: Gwyneth Paltrow ("Zakochany Szekspir", "Przypadkowa dziewczyna", "Dowód") i znana z disneyowskiego "Hokus pokus" oraz horroru "Wzgórza mają oczy" Vinessa Shaw. Matkę bohatera zagrała doświadczona włoska aktorka, była modelka Isabella Rossellini, pamiętana m.in. z ról u Davida Lyncha w "Blue Velvet" i "Dzikości serca".


ALE KINO+ POLECA

04.05
WTOREK22 maja
Matka
Matka

dramat…

08.00
ŚRODA23 maja
Szukając J.D. Salingera
Szukając J.D. Salingera

Jamie Schwartz marzy zagraniu głównego bohatera powieści "Buszujący w zbożu". Chłopak…

14.45
ŚRODA23 maja
Nasza młodsza siostra
Nasza młodsza siostra

Trzy siostry jadą na pogrzeb ojca, który opuścił rodzinę piętnaście lat wcześniej. Na…SERIALE

Prawnik

Frank Nordling jest młodym i wyjątkowo obiecującym prawnikiem. Kiedy dowiaduje...


Kto zabił Kiri?

Kłamstwo, wstyd, poczucie winy i szeroki rozgłos. Kto stoi za porwaniem...


Zmowa milczenia

8 kłamstw, które wstrząsnęły życiem przygranicznego miasteczka.


Miniaturzystka

Miłość, pożądanie, zdrada i mroczne sekrety bogatych kupców w XVII-wiecznym Amsterdamie.