Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Kod nieznany

Kod nieznany

Code Inconnu / Code Unknown
dramat, Francja/Niemcy/Rumunia, 2000, 118 min.
reżyseria: Michael Haneke
obsada: Alexandre Hamidi, Juliette Binoche, Luminita Gheorghiu, Ona Lu Yenke, Thierry Neuvic
Premiera w Ale kino+: 17.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 36 miejsce w rankingu
Kod nieznany

Kod nieznany" z Juliette Binoche to pierwszy zrealizowany po francusku film Michaela Hanekego. Obraz, nagrodzony w Cannes przez Jury Ekumeniczne, stał się zwiastunem canneńskich sukcesów austriackiego reżysera. Jego najnowszy film "Amour", z Isabelle Huppert w roli głównej, będzie walczył o Złotą Palmę podczas najbliższej edycji festiwalu.

Poranek na paryskiej ulicy. Jean (Alexandre Hamidi) przyjechał z prowincji w poszukiwaniu brata, fotografa wojennego (Thierry Neuvic). Georges jest jednak w Bośni, chłopak spotyka więc tylko jego dziewczynę, aktorkę Anne (Juliette Binoche). Zirytowany, w przypływie wzburzenia, rzuca papierem w żebrzącą na ulicy Rumunkę, Marię (Luminita Gheorghiu). W obronie kobiety staje Amadou (Ona Lu Yenke), nauczyciel w instytucie dla głuchoniemych. Upokarzający gest Jeana stanie się nicią wiążącą losy bohaterów. Czy coś jeszcze łączy postacie?

Twórczość MICHAELA HANEKEGO bardzo długo czytana była w zbyt wąskim austriackim kontekście. Dopiero nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes dla "Kodu nieznanego" objawiła go jako artystę, który bezlitośnie diagnozuje cywilizacyjne problemy w skali globalnej. Austriak pokazuje Europę sytą, pełną nierówności i ciągle nierozliczoną z grzechów kolonialnej przeszłości. Do sukcesu filmu przyczynił się udział Juliette Binoche, w rozkwicie kariery, po rolach u Kieślowskiego, Malle'a i Oscarze za "Angielskiego pacjenta". Haneke, specjalista od obnażania iluzji kina, pierwszy raz zdecydował się na współpracę z gwiazdą tego formatu, ale z właściwą sobie przekorą, obsadził ją w roli... aktorki.

"Kod nieznany" był zwiastunem canneńskich sukcesów MICHAELA HANEKEGO- nakręcona rok później "Pianistka" na podstawie prozy Elfriede Jelinek przyniosła reżyserowi Wielką Nagrodę Jury (nagrody aktorskie otrzymali także grający w filmie Isabelle Huppert i Benoît Magimel). W 2009 jego "Biała wstążka" zdobyła Złotą Palmę. Haneke do dziś pozostaje festiwalowym faworytem; w tym roku jego najnowszy film "Amour" również będzie prezentowany w konkursie głównym.

Odtwarzająca w "Kodzie nieznanym" rolę Anne Juliette Binoche karierę rozpoczęła grając m.in. u nowofalowego mistrza Jean-Luca Godarda ("Zdrowaś Mario"), u Louisa Malle'a (w prowokacyjnej "Skazie") i Krzysztofa Kieślowskiego (trylogia "Trzy kolory"). W 1996 r. nagrodzono ją Oscarem za rolę w "Angielskim pacjencie". "Kod nieznany" to nie jedyny wspólny projekt Binoche i austriackiego reżysera. Pięć lat później, w niepokojącym "Ukrytym" wcieliła się w kolejną Anne. Rok 2010 przyniósł aktorce canneńską nagrodę za występ w "Zapiskach z Toskanii" Abbasa Kiarostamiego. W 2011 roku zagrała główną rolę w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...