Ale kino+
alekino+
Film. Kolory kłamstwa

Kolory kłamstwa

Au coeur du mensonge
kryminalny, Francja, 1999, 113 min.
reżyseria: Claude Chabrol
obsada: Antoine de Caunes, Jacques Gamblin, Sandrine Bonnaire, Valeria Bruni Tedeschi
Premiera w Ale kino+: 27.02.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 492 miejsce w rankingu
Kolory kłamstwa

CLAUDE CHABROL w mrocznej historii o morderstwie pyta o relacje między ludźmi. "Kolory kłamstwa" nominowano do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

Gdy w bretońskiej wiosce rybackiej ofiarą morderstwa pada 10-letnia dziewczynka, podejrzanym staje się jej nauczyciel René (Jacques Gamblin), ostatnia osoba, która widziała dziewczynkę żywą. Podejrzenie sprawia, że Vivianne (Sandrine Bonnaire), żona René, zaczyna zastanawiać się nad swoją relacją z mężem i uczuciami do niego.

Moc kryminałów i thrillerów Chabrola nie polega jedynie na ciekawej fabule i pogoni za zabójcą. Ich siła kryje się bowiem w pytaniu, co, tak naprawdę wiemy o bliskich nam ludziach. Właśnie ten podskórny niepokój i niepewność sprawiają, że filmy mistrza Nowej Fali przyspieszają puls i trzymają widza na skraju fotela. Fabuła bywa pretekstem do pytań o skomplikowane relacje między ludźmi. Tak też jest w przypadku "Kolorów kłamstwa". Morderstwo staje się dla bohaterów bodźcem do zweryfikowania wiedzy o swoich bliskich.

W roli Vivianne podziwiać można Sandrine Bonnaire. Aktorka znana jest m.in z nagrodzonego Złotym Lwem "Bez dachu i praw" Agnes Vardy. U Chabrola aktorka pierwszy raz pojawiła się w 1995 r. w "Ceremoniach". Zagrała tam u boku Isabelle Huppert. Obie aktorki nagrodzono Pucharem Volpiego na festiwalu w Wenecji. Film nominowano ponadto do Złotego Lwa.
Współautorką scenariusza do "Kolorów kłamstwa" jest Odile Barski. Jej debiutem był scenariusz do filmu "Violette Nozière" Chabrola z 1978 r. Od tego czasu Barski dołączyła do grona stałych współpracowników reżysera. Spod jej ręki wyszedł m.in. scenariusz "Masek", czy "Krzyku sowy", zrealizowanego na kanwie prozy Patricii Highsmith.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...