Ale kino+
alekino+
Film. Komisarz Winter: Pokój numer 10 cz. 1

Komisarz Winter: Pokój numer 10 cz. 1

Kommissarie Winter: Rum nummer 10
serial kryminalny, Szwecja, 2010, 58 min.
reżyseria: Emiliano Goessens
obsada: Amanda Ooms, Magnus Krepper, Peter Anderson
Premiera w Ale kino+: 26.06.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 492 miejsce w rankingu
Komisarz Winter: Pokój numer 10 cz. 1
1
2

Sprawa, którą zajmuje się komisarz Winter, prowadzi do wydarzeń sprzed 18 lat. Czy policjantowi uda się rozwiązać zagadkę z przeszłości?

W pokoju numer 10 podupadłego hotelu "Royal" w centrum Göteborga zostaje odnalezione ciało młodej kobiety. Jest także pożegnalny list, ale ekipa komisarza Wintera (Magnus Krepper) szybko wyklucza hipotezę o samobójstwie. Dziewczyna została zamordowana. Na dodatek przed śmiercią ktoś zrobił gipsowy odlew jej ręki. Po co? To nie jest jedyna zagadka, którą musi rozwikłać Winter. Komisarz był już kiedyś w tym samym hotelowym pokoju. Trafił tu 18 lat wcześniej, kiedy jako młody policjant u progu kariery prowadził śledztwo w sprawie zniknięcia pewnej kobiety. Dochodzenie zakończyło się wówczas klęską; sprawa pozostała do dziś nierozwiązana. Czy fakt, że ofiara została zabita właśnie w tym samym pokoju hotelowym, z którego przed laty zniknęła poszukiwana osoba, jest tylko zbiegiem okoliczności? Winter oczywiście nie wierzy w tego rodzaju przypadki, musi więc stawić czoła nie tylko wyjątkowo tajemniczej i posępnej zagadce kryminalnej, lecz również prześladującym go wspomnieniom i demonom przeszłości.

"Komisarz Winter" to ekranizacja bestsellerowych powieści Ake Edwardsona - współtwórcy światowego fenomenu, jakim jest nowy szwedzki kryminał. Zrealizowany w 2010 roku serial jest adaptacją przygód tytułowego komisarza Wintera, bohatera, który popularnością dorównuje ikonie szwedzkiej literatury sensacyjnej, inspektorowi Kurtowi Wallanderowi.

Erik Winter to najmłodszy i najprzystojniejszy komisarz w dziejach göteborskiej policji, gdzie pracuje jako detektyw w Wydziale Zabójstw. Jest bardzo zaangażowany w swoje obowiązki - a mimo to umie znaleźć czas dla żony i córek. To doświadczony funkcjonariusz policji, a zagadki zbrodni, nad którymi pracuje, są dla niego czymś więcej niż kolejnymi sprawami do rozwikłania. Traktuje je nie tylko jako zawodowe, lecz także moralne wyzwanie, starając się zrozumieć motywy ludzkiego działania, choćby były najbardziej mroczne.

Atutem książek Edwardsona jest osadzenie kryminalnych historii na tle politycznej i społecznej rzeczywistości współczesnej Szwecji, której mieszkańcy muszą zmierzyć się z takimi zjawiskami, jak różnorodność kulturowa, rosnące rzesze niezasymilowanych emigrantów czy ukrywająca się za fasadą dobrobytu frustracja i rosnący poziom przemocy. Realizm wyróżniający powieści Edwardsona jest także atutem ich telewizyjnych adaptacji. Po raz pierwszy szwedzka telewizja zekranizowała powieści o Winterze w 2001 roku. Serial, który pokazuje ale kino!, jest najnowszą adaptacją prozy Edwardsona. W pracach nad scenariuszem wziął udział Ake Edwardson. W tytułową rolę wcielił się szwedzki aktor Magnus Krepper, znany m.in. z filmów z cyklu "Millennium".

ODCINKI

Komisarz Winter
Komisarz Winter: Najpiękniejsza kraina cz. 1
Komisarz Winter: Najpiękniejsza kraina cz. 2
Komisarz Winter: Pokój numer 10 cz. 2
Komisarz Winter: Prawie umarły cz. 1
Komisarz Winter: Prawie umarły cz. 2
Komisarz Winter: Ostatnia zima cz. 1
Komisarz Winter: Ostatnia zima cz. 2
SERIALE

Intruz 2

Yoann Peeters powraca, aby wyjaśnić sprawę zbrodni w Ardenach.


Platforma 45

Tajemnica wypadku do jakiego doszło na platformie wiertniczej na Morzu Północnym.


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw.


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego szwedzkiego kryminologa.