Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. KONCERT NA 50 SERC

KONCERT NA 50 SERC

Music of the Heart
dramat muzyczny, USA, 1999, 124 min.
reżyseria: Wes Craven
obsada: Aidan Quinn, Angela Bassett, Gloria Estefan, Meryl Streep
Premiera w Ale kino+: 21.03.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 76 miejsce w rankingu

Autentyczna historia nauczycielki skrzypiec, która aby zatrzymać uczniów wypowiada wojnę biurokracji. Rozbrzmiewający wyśmienitą muzyką dramat twórcy "Krzyku", Wesa Cravena z Meryl Streep w roli głównej.

Roberta Guaspari (Meryl Streep) to utalentowana skrzypaczka, która zrezygnowała z własnych ambicji, aby zawodową karierę mógł robić jej mąż, oficer marynarki. Zamiast koncertowaniem zajmuje się prowadzeniem domu, gotowaniem, a zwłaszcza wychowywaniem dwóch synków (Henry Dinhoffer i Michael Angarano). Jej ułożone życie gwałtownie burzy odejście męża. Zrozpaczona Roberta wkrótce ociera jednak łzy i razem z dziećmi przenosi się do Wschodniego Harlemu, aby w tamtejszej szkole - dzięki pomocy starego przyjaciela - poprowadzić klasę skrzypiec. Początkowa nieufność dyrektorki szkoły i innych nauczycieli zamienia się w podziw, kiedy nadchodzą pierwsze sukcesy pedagogiczne Roberty. Jej uczniowie zarażają się od niej entuzjazmem do muzyki i tworzą świetnie grającą klasę. Z każdym rokiem dołączają też nowe osoby. Kiedy wydaje się już, że Roberta odniosła niekwestionowane zwycięstwo, nadchodzi nakaz rozwiązania klas artystycznych. Ambitna nauczycielka, razem ze swoimi dorosłymi już synami, przyjaciółmi i rodzicami uczniów postanawia, że nie podda się bez walki. Przygotowuje wielki koncert w Cornegie Hall, gdzie prowadzonej przez nią dziecięcej orkiestrze towarzyszyć mają najwięksi skrzypkowie świata, m.in. Isaac Stern i Itzhak Perlman.

Film WESA CRAVENA, reżysera słynnych horrorów (wszystkie części "Krzyku", "Wzgórza mają oczy") opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę. Meryl Streep główną rolę w "Koncercie na 50 serc" przyjęła, aby pomóc prawdziwej Robercie Guaspari, nauczycielce muzyki z Harlemu, która walczyła wówczas o odzyskanie dotacji na dalsze zajęcia. Streep zastąpiła zresztą na tym miejscu Madonnę, której początkowo producenci chcieli oferować rolę. Wybór okazał się trafny - gwiazda "Godzin" i "Pożegnania z Afryką" zdobyła za tę rolę m.in. nominację do Oscara i Złotego Globu. Tym razem doceniono nie tylko jej wspaniałe aktorstwo, ale również ogromny wkład pracy. Streep bowiem postanowiła, że aby zagrać Robertę musi nauczyć się - przynajmniej podstaw - gry na skrzypcach. Aktorka ćwiczyła przez osiem tygodni po sześć godzin dziennie. Podobną determinacją wykazał się Michael Angarano, który zagrał wówczas siedmioletniego Nicka. Jemu zresztą lekcje skrzypiec spodobały się tak bardzo, że gra na nich do dzisiaj.

Obraz Cravena chwalono też za muzykę: Diane Warren dostała nominację do Oscara i Grammy Award za najlepszą piosenkę. Doceniono również Glorię Estefan, która zagrała młodszą koleżankę Roberty. Za tytułową piosenkę otrzymała ona nominację do Blockbuster Entertainment Award, a za kreację aktorską - był to jej debiut na wielkim ekranie - nominację do ALMA Award. W obsadzie znaleźli też znakomici muzycy, którzy zagrali samych siebie podczas koncertu w Cornegie Hall. W filmie możemy podziwiać grę takich wirtuozów skrzypiec, jak Itzhak Perlman, Joshua Bell czy Issac Stern.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...