Ale kino+
alekino+
Film. Koneser

Koneser

La migliore offerta
dramat, Włochy, 2013, 140 min.
reżyseria: Giuseppe Tornatore
obsada: Dermot Crowley, Donald Sutherland, Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Liya Kebede, Philip Jackson, Sylvia Hoeks
Premiera w Ale kino+: 25.12.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu
Koneser
© Fot. Monolith Films

Głośny film Giuseppe Tornatore ("Cinema Paradiso", "Malena") z Geoffreyem Rushem w roli głównej. Historia stroniącego od ludzi marszanda, który zakochuje się w tajemniczej zleceniodawczyni.

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) jest dyrektorem domu aukcyjnego. Żyje samotnie i niechętnie nawiązuje kontakty z ludźmi. Choć ma 63 lata, nigdy nie był w bliższej relacji z żadną kobietą, a jedyną osobą, którą można by nazwać jego przyjacielem jest Robert (Jim Sturgess), energiczny i utalentowany restaurator urządzeń mechanicznych pochodzących z minionych epok. Virgil woli obcować ze sztuką i luksusem. W tym celu potajemnie gromadzi własną kolekcję dzieł sztuki. Wszystko się zmienia za sprawą jednego telefonu. Dziedziczka wielkiej fortuny, Claire Ibbetson (Sylvia Hoeks), powierza Virgilowi wycenę i sprzedaż zbioru rodzinnych antyków. Systematycznie jednak unika spotkania twarzą w twarz. Z jednej strony Virgil ma ochotę zrezygnować ze zlecenia, z drugiej jest zafascynowany tajemniczą kobietą i pragnie ją zobaczyć. Nowe obowiązki prowadzą go do wspaniałych rezydencji w Rzymie, Wiedniu i Pradze. Za sprawą Claire marszand przeżywa nieznane mu dotąd emocje. Z pomocą Roberta uczy się, jak zdobyć serce bojącej się świata kobiety.

"Koneser" jest najnowszym dziełem GIUSEPPE TORNATORE, autora takich filmów, jak "Cinema Paradiso" i "Malena", laureata Oscara oraz nagrody jury w Cannes. W tytułową rolę wcielił się Geoffrey Rush, znany z takich produkcji, jak "Piraci z Karaibów", "Zakochany Szekspir" i "Zatrute pióro" (obie role nominowane do Oscara) czy "Blask", za rolę w którym Rush otrzymał m.in. Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. W 2011 roku aktor został po raz czwarty nominowany do Nagrody Akademii® za drugoplanową rolę w "Jak zostać królem". Na planie "Konesera" Rushowi partneruje Jim Sturgess ("Kochanice króla", "Jeden dzień"), którego polscy widzowie pamiętają najlepiej z roli Janusza w kinowym hicie "Niepokonani". W "Koneserze" w roli drugoplanowej wystąpił także Donald Sutherland ("Duma i uprzedzenie", "Parszywa dwunastka", "Zwykli ludzie"). Aktor był 7-krotnie nominowany do Złotych Globów. Statuetkę otrzymał dwa razy - za "Obywatela X" oraz "Na ścieżce wojennej". W rolę tajemniczej Claire wcieliła się pochodząca z Holandii była top modelka Sylvia Hoeks, która od 2005 roku z powodzeniem występuje w filmach i serialach telewizyjnych. Twórcą ścieżki dźwiękowej "Konesera" jest Ennio Morricone - autor muzyki do takich klasyków kina, jak "Za garść dolarów" i "Dobry, zły i brzydki" czy "Misja". "Koneser" był kręcony w najpiękniejszych miastach północnych Włoch, pełnych tajemnic i ukrytych zakamarków. Piękno tego regionu podkreślają zarówno zdjęcia Fabia Zamariona, jak i kostiumy Maurizia Millenottiego oraz scenografia Maurizia Sabatiniego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...