Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. KONSUL

KONSUL


film sensacyjny, Polska, 1989, 100 min.
reżyseria: Mirosław Bork
obsada: Grażyna Kruk, Gustaw Lutkiewicz, Henryk Bista, Jerzy Bończak, Jerzy Łapiński, Jerzy Schejbal, Krzysztof Zaleski, Maciej Góraj, Maria Pakulnis, Michał Pawlicki, Piotr Fronczewski
Premiera w Ale kino+: 26.06.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 408 miejsce w rankingu
KONSUL
1
2

Czesław Wiśniak (Piotr Fronczewski) wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Zjawia się u byłej dziewczyny Anki (Maria Pakulnis), która jest teraz związana z właścicielem butiku "Grubym" (Krzysztof Zaleski).

Czesław wyłudza od niego kilkanaście tysięcy złotych, sprzedając mu hurtowo dżinsy, których nie ma. Wkrótce odwiedza w domu kumpla z więzienia, Andrzeja (Maciej Góraj). Jego żonie Jance (Grażyna Kruk) przedstawia się jako doktorant AGH, który poszukuje pracy na Śląsku. Dzięki uzyskanym od niej informacjom zdobywa posadę głównego technologa w państwowym przedsiębiorstwie. Powiadamia o tym Ankę, jednak ich telefoniczną rozmowę podsłuchuje "Gruby", który wraz z kumplami odszukuje Czesława i brutalnie się z nim rozprawia. Ciężko pobity Wiśniak trafia do szpitala, gdzie podaje się za brata członka Biura Politycznego i korzysta z komfortowych warunków hospitalizacji. Dołącza do niego Anka, z którą ucieka do Warszawy. Kolejną ofiarą Wiśniaka pada taksówkarz Zdzisław Mitura (Jerzy Bończak), od którego sprytny oszust wyłudza pokaźną sumę dolarów. Bogata para przenosi się do Wrocławia, gdzie Wiśniak wpada na pomysł założenia austriackiego konsulatu.

"Konsul" to kinowy debiut fabularny dokumentalisty MIROSŁAWA BORKA ("Cudze szczęście", "Dwie miłości"). Filmowa historia jest oparta na biografii słynnego w latach 60. hochsztaplera Czesława Śliwy alias Jacka Ben Silbersteina. Śliwa ukończył szkołę podstawową i zaledwie jedną klasę zawodówki, jednak podając się za inżyniera z powodzeniem pracował w dwóch przedsiębiorstwach państwowych. Wykorzystywał przede wszystkim ludzką naiwność, jednak nie do przecenienia był jego osobisty urok, który działał na każdego, kto się z nim spotkał. Najbardziej spektakularnym wyczynem Śliwy było założenie we Wrocławiu fikcyjnego konsulatu austriackiego, który funkcjonował ponad miesiąc. Aresztowany i jako recydywista skazany na kilka lat więzienia, zmarł wkrótce po uwięzieniu.

Reżyser i autor scenariusza "Konsula" Mirosław Bork nazwał swego bohatera Czesławem Wiśniakiem i przeniósł akcję opowieści na przełom lat 70. i 80. XX wieku. Z życiorysu oszusta wybrał pięć historii, z których tylko w jednej - tej o szpitalnym pacjencie, podającym się za krewnego dygnitarza PZPR - prawdziwy Śliwa nie uczestniczył. Bork pokazał jego przekręty od najprostszego po największe. Za reżyserię "Konsula" został nagrodzony Srebrną Muszlą na MFF w San Sebastian w 1989 roku.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...