Ale kino+
alekino+
Film. KOP

KOP

Rush
film kryminalny, USA, 1991, 120 min.
reżyseria: Lili Fini Zanuck
obsada: Gregg Allman, Jason Patrick, Jennifer Jason Leigh, Sam Elliott
Premiera w Ale kino+: 8.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 37 miejsce w rankingu

Ilustrowana znakomitą muzyką Erica Claptona opowieść o dwójce policjantów, którzy próbują doprowadzić do aresztowania dealera narkotyków i... sami wpadają w sidła uzależnienia.

Początkująca policjantka Kristen (Jennifer Jason Leigh) zostaje przydzielona do trudnej sprawy groźnego narkotykowego gangu, którego szefem jest milczący i niebezpieczny Gaines (Gregg Allman). Jej partnerem ma być dużo bardziej doświadczony Raynor (Jason Patrick), który równie dobrze jak na dealerach zna się na narkotykach. To on właśnie namawia Kristen, żeby razem wzięli parę działek - w ten sposób mają stać się wiarygodni dla gangu. Niedoświadczona Kristen szybko wpada w nałóg - niemal tak szybko, jak zakochuje się w Raynorze - i rozpoczyna mroczną podróż w narkotykowe piekło, z którego nie ma powrotu.

Widok policjantów wstrzykujących sobie heroinę wstrząsnął opinią publiczną i pod znakiem zapytania postawił dalszą dystrybucję debiutanckiego obrazu producentki LILI FINI ZANUCK, nagrodzonej już wtedy Oscarem za wyprodukowanie "Wożąc pannę Daisy". Przeciwników filmu przekonał jednak fakt, że historia opowiedziana przez reżyserkę jest autentyczna - za kanwę scenariusza posłużyła oparta na faktach powieść Kim Wozencraft, byłej pracownicy agencji narkotykowej (w ekranizacji jej powieści "Wanted" zobaczymy Jennifer Aniston i Meryl Streep). Krytycy natomiast docenili film zwłaszcza za imponujące aktorstwo - zarówno magnetycznego Jasona Patricka, jak i utalentowanej Jennifer Jason Leigh, która wówczas znana już była z genialnych ról kobiet po przejściach. Jednak największy zachwyt wzbudziła muzyka Erica Claptona, nominowana do nagrody Grammy, Złotych Globów i MTV Movie Awards. Wśród oryginalnych, precyzyjnie podążających za filmową akcją kompozycji znalazła się w filmie Zanuck jedna z najważniejszych i najbardziej intymnych piosenek muzyka: znakomite "Tears In Heaven" napisane po śmierci czteroletniego syna Claptona, który wypadł z 53. piętra wieżowca Galleria Building na Manhattanie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...