Ale kino+
alekino+
Film. KOPALNIE KRÓLA SALOMONA

KOPALNIE KRÓLA SALOMONA

King Solomon's Mines
film przygodowy, Wlk. Brytania, 1937, 80 min.
reżyseria: Robert Stevenson
obsada: Cedric Hardwicke, John Loder, Paul Robeson, Roland Young
Premiera w Ale kino+: 29.01.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 274 miejsce w rankingu

Pierwsza, pełna bezcennych archiwalnych zdjęć z Afryki początku wieku ekranizacja klasycznej książki Sir Henry'ego Ridera Haggarda z niezapomnianą rolą Paula Robesona - syna niewolnika i czarnoskórego aktywisty.

W pewnym sensie olbrzymi sukces pisarski Henry Rider Haggard, który przez kilka lat jako asystent gubernatora przebywał w Afryce i znakomicie poznał język oraz zwyczaje plemienia Zulusów, zawdzięcza autorowi, którego szczerze nie znosił - Robertowi Louisowi Stevensonowi. Żyjący na przełomie XIX i XX wieku Sir Haggard swoją najgłośniejszą książkę - "Kopalnie króla Salomona" - napisał bowiem ze złości: tak bardzo nie spodobała mu się "Wyspa skarbów" Stevensona (nazwał ją "miernotą niegodną wyrafinowanego czytelnika"), że postanowił udowodnić, jak powinno się pisać przygodowe powieści. Nie mógł jednak przewidzieć, że kilkadziesiąt lat później po raz pierwszy "Kopalnie króla Salomona" przeniesie na ekran reżyser, który nazywać się będzie tak samo, jak znienawidzony przez niego pisarz: Robert Stevenson.

Młoda Angielka, lady Kathy O'Brien (Anna Lee) przybywa do Afryki, by odszukać ojca, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Przy okazji marzy jej się odnalezienie legendarnej kopalni diamentów króla Salomona. Panna O'Brien organizuje więc ekspedycję w głąb afrykańskiej dżungli. Niewielkiej grupie brytyjskich podróżników przewodzi doświadczony Allan Quartermain (Cedric Hardwicke), ale szczególnie cennym uczestnikiem wyprawy okaże się wygnany murzyński król Umbopa (Paul Robeson), który ma swój własny, tajemny plan dotarcia do skarbu.

"Kopalnie króla Salomona" ekranizowano jak dotąd czterokrotnie. Adaptacja Martona i Bennetta z 1950 roku była melodramatycznym widowiskiem (Oscary za zdjęcia i montaż), film J. Lee Thompsona z roku 1985 zapisał się w pamięci jedynie jako obraz z udziałem starzejącego się Richarda Chamberlaina w roli Quartermaina oraz nieznanej wówczas szerzej Sharon Stone. Nie lepsze recenzje zebrała telewizyjna ekranizacja z 2004 roku, w której postanowił powrócić na ekran Patrick Swayze. Dla ROBERTA STEVENSONA "Kopalnie króla Salomona" z 1937 roku okazały się istotne głównie z dwóch powodów: był to jego pierwszy, pełnometrażowy film, a w roli lady O'Brien obsadził ówczesną żonę Annę Lee, która w niecały rok po premierze filmu urodziła mu córkę Venetię (Lee i Stevenson rozwiedli się w 1944 roku).

Adaptacji Stevensona, który zasłynął później jako reżyser "Mary Poppins" z niezapomnianą rolą Julie Andrews (nagrodzoną Oscarem), nie lubił za to inny pisarz, C.S.Lewis i miał za złe reżyserowi znaczne odstępstwa od powieści (w filmie pojawia się nawet źle zapisane odręcznie nazwisko głównego bohatera Quartermaina). Dla Stevensona jednak "Kopalnie króla Salomona" okazały się filmem przełomowym - od tej pory reżyser stał się specjalistą od nieco powierzchownego, ale sprawnie realizowanego kina przygodowego - w dużej mierze pod auspicjami Walta Disneya (m.in. "Porwany za młodu" z 1960 roku).

Choć pozytywne recenzje zebrał grający w filmie Cedric Hardwicke, niezapomnianą rolę stworzył u Stevensona zwłaszcza Paul Robeson: postać szczególnie ważna dla czarnoskórych Amerykanów. Robeson, który śpiewa w "Kopalniach króla Salomona" swoim oryginalnym barytonem, był synem niewolnika, sportowcem, znał ponoć 20 języków, był pierwszym czarnoskórym aktorem, który zagrał w teatrze Otella u boku białych kolegów, ale też aktywistą. Robeson zakończył karierę aktorską w 1942 roku na znak protestu przeciwko dyskryminowaniu w Hollywood czarnoskórych aktorów.
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.