Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Kopia mistrza

Kopia mistrza

Copying Beethoven
dramat, USA/Niemcy/Węgry, 2006, 104 min.
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: Diane Kruger, Ed Harris, Matthew Goode, Ralph Riach
Premiera w Ale kino+: 1.01.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 57 miejsce w rankingu
Kopia mistrza

Utalentowana studentka kompozycji Anna Holtz (Diane Kruger) trafia na staż do najwybitniejszego, ale i najbardziej nieprzewidywalnego artysty - Ludwiga van Beethovena (Ed Harris).

Maestro, z powodu pogłębiającej się utraty słuchu, coraz bardziej odcina się od świata, dziwaczeje, a przez to opóźnia ukończenie słynnej dziś IX Symfonii. Zadaniem Anny jest przepisywanie nut i wywieranie pozytywnego wpływu na ekscentrycznego geniusza. Ostatni z klasyków wiedeńskich przyjmuje pomoc z niezadowoleniem. Tym bardziej, że Anna nie tylko przepisuje, ale również koryguje nuty. Z czasem dziewczyna zyskuje przyjaźń i zaufanie mistrza, jednak to nie wystarcza jej. Chce jako jedna z nielicznych kobiet osiągnąć artystyczną samodzielność.

Anna Holtz, młoda kompozytorka, która kopiuje rękopisy samego Beethovena, to pomysł tyleż intrygujący, co niebezpieczny. Byli tacy, którzy dyskredytowali film AGNIESZKI HOLLAND właśnie z powodu niewiarygodnej fabuły. "Anna Holtz nie istniała, ale byli kopiści, z którymi Beethoven miał burzliwe kontakty. Poza tym Beethoven zakochiwał się platonicznie w młodych kobietach, które uczył muzyki. Chcąc uprawdopodobnić postać Anny, trafiłam przy pomocy muzykologa Piotra Kamińskiego na francuską kompozytorkę Luise Farrenc. W chwili wykonania IX Symfonii miała 20 lat. Pisała pod wpływem Beethovena i Schuberta. Dziś kompletnie zapomniana, w swoich czasach była wysoko ceniona. Pomyślałam, że mogła istnieć taka współczesna Beethovenowi Anna Holtz. Gdyby znalazła się w Wiedniu, na pewno przyszłaby do Beethovena i weszła bez pukania, bo przecież on nie słyszał" - mówiła Holland w jednym z wywiadów. Zręcznie też odpierała zarzuty powielania mitu Beethovena-dzikusa. "To był toporny, źle wychowany chłopak. Syn pijaka, obdarzony zarazem silnym poczuciem swojej wyjątkowości. Z czasem ucywilizował się, wykształcił, ale gdy przyszła głuchota, wyłączenie z życia, popadł w abnegację, niechlujność, pewnego rodzaju wulgarność i brutalność" - mówiła Holland odwołując się do szczegółów biografii ostatniego z Wielkich Klasyków Wiedeńskich.

Reżyserka nie ukrywała też, że od początku marzyła, aby to właśnie Ed Harris wcielił się w tytułowego Mistrza. Aktor przyznał, że na planie "Kopii Mistrza" często nosił zatyczki do uszu. Słuchał też płyty, na której nagrane były odgłosy, jakie słyszą osoby stopniowo tracące słuch. Najważniejsze było jednak dla niego obcowanie ze wspaniałą muzyką Beethovena. Na planie Harrisowi partnerowała niemiecka aktorka Diane Kruger, którą widzowie znają z takich filmów, jak "Apartament", czy "Troja".

"Kopia mistrza" odwiedziła m.in. festiwal w San Sebastian, gdzie film zdobył CEC Award dla najlepszego obrazu w konkursie.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Obsesje - Kopia Mistrza (materiał wideo 9:15 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Obsesje

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...