Ale kino+
alekino+
Film. KOSMICZNA ZAŁOGA

KOSMICZNA ZAŁOGA

Galaxy Quest
komedia s/f, USA, 1999, 98 min.
reżyseria: Dean Parisot
obsada: Alan Rickman, Sam Rockwell, Sigourney Weaver, Tim Allen
Premiera w Ale kino+: 25.11.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 127 miejsce w rankingu
KOSMICZNA ZAŁOGA

Załoga nieustraszonych awanturników pod wodzą komandora Taggarta przemierza najodleglejsze zakątki galaktyki w poszukiwaniu przygód, bez których życie nie miałoby smaku - tak wygląda rzeczywistość bohaterów kultowego serialu science fiction, w którym gra Jason Nesmith (Tim Allen) i jego załoga: Gwen DeMarco (Sigourney Weaver), Alexander Dane (Alan Rickman) i Guy Fleegman (Sam Rockwell).

Prawdziwe życie telewizyjnych gwiazd jest jednak dużo mniej ekscytujące. Zwłaszcza, że minęło 20 lat od czasu, kiedy serial został zdjęty z anteny. Jason - czyli komandor Taggart - i jego koledzy z planu podzielili los wielu serialowych idoli, których artystyczna kariera zakończyła się na jednej roli. Dziś są głównie atrakcją festynów i rodzinnych imprez w supermarketach, na których gromadzą się ich wierni fani. Tymczasem mieszkańcy pewnej odległej planety traktują serial "Galaxy Quest" jako ziemską rzeczywistość i wyruszają na Ziemię, by odnaleźć dzielnego komandora Taggarta. Tak Jason Nesmith, wierząc że nawiedzający jego dom kosmici to przebrani fani serialu, trafia na pokład najprawdziwszego statku kosmicznego i przygoda zaczyna się zupełnie na serio.

Nominowana w 10 kategoriach do nagród Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films komedia "Kosmiczna załoga" to film DEANA PARISOTA, jednego z reżyserów serialu "Przystanek Alaska". Parisot do świata wielkiego kina wszedł dzięki dwóm znakomitym filmom krótkometrażowym. Debiutancki "Tom Goes to the Bar" (1985) zdobył nagrodę w Berlinie, a 3 lata późniejszy "The Appointments of Dennis Jennings" z Rowanem Atkinsonem otrzymał Oscara. Po tym wyróżnieniu Parisot rozpoczął współpracę z telewizją, m.in. przy serialach "Detektyw Monk" i "Ostry dyżur", z rzadka realizując filmy kinowe. Do "Kosmicznej załogi" udało mu się jednak zgromadzić doborową obsadę. Sigourney Weaver, która parodiuje tu graną przez siebie w "Obcym" Ellen Ripley, była 3 razy nominowana do Oscara, a oprócz tego zdobyła BAFTĘ, 3 Złote Globy i własną gwiazdę w Alei Sław. Partnerujący jej Tim Allen, nagrodzony za tę rolę Saturnem, jest obecnie jednym z ulubionych przez Hollywood aktorów komediowych ("Śnięty Mikołaj", "Na psa urok", "Święta Last Minute"). W "Kosmicznej załodze" wystąpił też Alan Rickman, czyli Professor Severus Snape z serii o "Harrym Potterze" i Sam Rockwell, laureat nagrody aktorskiej w Berlinie za rolę w "Niebezpiecznym umyśle" (2002) George'a Clooneya.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...