Ale kino+
alekino+
Film. KOZACZKI Z PIEPRZYKIEM

KOZACZKI Z PIEPRZYKIEM

Kinky Boots
komedia, Wlk. Brytania/USA, 2005, 107 min.
reżyseria: Julian Jarrold
obsada: Chiwetel Ejiofor, Jemima Rooper, Joel Edgerton, Sarah-Jane Potts
Premiera w Ale kino+: 10.10.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu
KOZACZKI Z PIEPRZYKIEM

Zwariowana brytyjska komedia - drag queen przeprowadza restrukturyzację upadającego zakładu obuwniczego, wnosząc w pogrążoną w marazmie angielską prowincję nutę szaleństwa i ożywczej pasji.

Charlie Price (Joel Edgerton) jest dziedzicem rodzinnej fabryki butów w Northamptonshire. Po śmierci ojca bohater odczuwa w pełni przytłaczający ciężar tego dziedzictwa. Prowadzenie wytwórni niemodnego obuwia na prowincji nigdy nie było szczytem marzeń Charliego widzącego siebie w o wiele bardziej rozrywkowym Londynie. Wraz z fabryką bohater otrzymał w spadku długi. Nikt nie chce kupować staroświeckich butów z Northamptonshire, zakład chyli się ku upadkowi i wszyscy pracownicy znajdą się wkrótce na bruku, powiększając i tak już liczne w okolicy szeregi bezrobotnych. Charlie godzi się już właściwie z tym, co nieuchronne, kiedy los stawia na jego drodze Lolę (Chiwetel Ejiofor) - ekstrawagancką londyńską drag queen. Rozmowa o problemach, jakie transwestyci mają ze zdobyciem odpowiednio efektownych damskich butów pasujących na męskie nogi, poddaje bohaterowi ryzykowną, ale kuszącą myśl. Charlie postanawia przestawić produkcję swojej fabryki na wytwarzanie butów dla drag queens, zaś Lolę uczynić główną projektantką. Pomysł jest szokiem dla pracowników. Jeszcze większym wstrząsem dla prowincjonalnej społeczności jest spotkanie z Lolą, kontrowersyjny plan zaczyna jednak przynosić owoce.

Brytyjskie kino ma długą tradycję wysokiej świadomości społecznej, a problemy klasy robotniczej zawsze leżały w centrum zainteresowania filmowców z Wysp. Zaowocowało to poważanymi, politycznie zaangażowanymi filmami, ale również przebojowymi komediami, które, jak kultowe "Goło i wesoło" i "Orkiestra", podejmują zagadnienie bezrobocia z przymrużeniem oka, zaraźliwym optymizmem i zwariowanym humorem. W tym nurcie mieszczą się także "Kozaczki z pieprzykiem" - komedia o londyńskiej drag queen przybywającej na odsiecz skazanym na grupowe zwolnienia robotnikom i obyczajowej rewolucji dokonującej się na konserwatywnej prowincji. Ozdobą lekkiego filmu JULIENA JARROLDA jest Chiwetel Ejiofor w roli transwestyty Loli. Aktor stworzył najciekawszą filmową drag queen, jaką widzowie mogli oglądać od czasu "Priscilli, królowej pustyni".
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...