Ale kino+
alekino+
Film. KRADNĄC REMBRANDTA

KRADNĄC REMBRANDTA

Rembrandt
film sensacyjny, Dania/Wlk. Brytania, 2003, 106 min.
reżyseria: Jannik Johansen
obsada: Jakob Cedergren, Lars Brygmann, Nicolas Bro, Nikolaj Coster-Waldau
Premiera w Ale kino+: 6.07.2008 r.
5.00
343
10 głosy | 264 miejsce w rankingu

Komedia pomyłek z udziałem gangu nieudacznych złodziei i bezcennego obrazu Rembrandta; przebojowy debiut Jannika Johansena i wielki hit kasowy w Danii.

Mick (Lars Brygmann) jest drobnym kryminalistą, o którego przestępczej karierze można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że była karierą znaczoną sukcesami. Mick jest żonaty z byłą gwiazdą porno (Sonya Richter) i ma z nią syna imieniem Tom (Jakob Cedergren). Chłopak poszedł niestety w ślady ojca - również jest złodziejem i nieudacznikiem. Mimo nienajlepszej reputacji Mick otrzymuje zlecenie na kradzież obrazu z muzeum. Bohater bierze do tej roboty rodzinę, oraz nałogowego hazardzistę Kennetha (Nikolaj Coster Waldau) - wszyscy mają nadzieję na podreperowanie swoich kulejących budżetów. Łup przerasta jednak o niebo zarówno oczekiwania złodziei jak i zleceniodowacy. Gang gamoni zamiast wskazanego obrazu kradnie przez pomyłkę dzieło Rembrandta - jedyne w duńskich zbiorach. Płótno jest warte gigantyczny majątek, ale sprawa przerasta Micka i jego bandę. Bohaterowie nie mają pojęcia gdzie i jak mogliby spieniężyć arcydzieło, a tymczasem Rembrandt pali ich w ręce - tym bardziej, że na tropie złodziei jest już ostry i nie przebierający w środkach detektyw Bæk (Søren Pilmark).

"Kradnąc Rembrandta" oparty jest luźno na prawdziwej historii, która w 1999 zdarzyła się w Danii. Dwóch drobnych kryminalistów okradło kolekcję sztuki pod Kopenhagą. Łupem złodziei padły wówczas arcydzieła Rembrandta i Belliniego, przestępcy nie mieli jednak pojęcia, co ukradli i jaką wartość reprezentują obrazy. Nieznajomość historii sztuki przywiodła oczywiście kryminalistów do zguby; szybko wpadli w ręce policji i bajeczna fortuna przeszła im koło nosa.

Kręcąc "Kradnąc Rembrandta" reżyser JANNIK JOHANSEN był zainteresowany nie tyle rekonstrukcją wydarzeń z 1999, co zrealizowaniem dobrej komedii. Powodzenie tego zamiaru potwierdziła duńska publiczność, która tłumnie ruszyła do kin; "Kradnąc Rembrandta" był jednym z największych przebojów kasowych w Danii 2003 roku. Krytycy porównywali film Johansena do kultowej duńskiej serii komediowych kryminałów "Gang Olsena". "Kradnąc Rembrandta" to oczywiście kino nowocześniej opowiedziane, ale przeniknięte podobnym duchem bezpretensjonalnego, czasem rubasznego i jeszcze częściej absurdalnego humoru.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...