Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. KRĘGOSŁUP DIABŁA

KRĘGOSŁUP DIABŁA

The Devil's Backbone
horror, Hiszpania/Meksyk 2001, 106 min.
reżyseria: Guillermo del Toro
obsada: Eduardo Noriega, Fernando Tielve, Marisa Paredes
Premiera w Ale kino+: 31.10.2010 r.
4.75
343
19 głosy | 245 miejsce w rankingu
KRĘGOSŁUP DIABŁA

Przełomowy film w karierze Guillermo del Toro, twórcy "Labiryntu fauna", reżysera obdarzonego nieprzeciętną wyobraźnią, mistrza kreowania nastroju. Wyprodukowany przez Pedro Almodovara "Kręgosłup diabla" to horror, w którym świat nadprzyrodzony przenika się z realnym, a piękno i groza splatają się w niesamowitą opowieść o lękach dzieciństwa.

Jest rok 1939. Okrutna wojna domowa w Hiszpanii powoli dobiega końca. Ostateczne zwycięstwo faszystowskich sił generała Franco nad Republikanami jest już tylko kwestią czasu. Dwunastoletni Carlos (Fernando Tielve) jest jedną z wielu wojennych sierot, synem republikańskiego bohatera, który poległ na froncie. Opiekunowie postanawiają ukryć chłopca w położnym na odludziu sierocińcu. To odcięte od świata miejsce pełne jest tajemnic. Największą z nich jest zjawa - duch chłopca o imieniu Santi, który za życia był wychowankiem zakładu. Nad tragedią jego śmierci panuje zmowa milczenia. W miarę jak do sierocińca zbliżają się oddziały frankistowskie, wśród jego mieszkańców rośnie niepokój, potęgowany tkwiącą w samym środku dziecińca wielką lotniczą bombą - niewypałem, który spadł podczas faszystowskiego nalotu. Tymczasem Carlos nie potrafi oprzeć się pokusie i podąża za błąkającym się po sierocińcu duchem, który zdaje się mieć do przekazania mroczne przesłanie. Wszystkie tropy prowadzą do podziemi. Tam jednak dzieciom pod żadnym pozorom nie wolno wchodzić. Twórca "Kręgosłupa diabła", GUILLERMO DEL TORO, rozpoczynał w latach 80. karierę filmową w Meksyku jako specjalista od charakteryzacji, twórca efektów specjalnych i realizator telewizyjny. W 1993 roku przedstawił swój autorski film "Cronos", który zdobył 9 nagród Meksykańskiej Akademii Filmowej i został pokazany podczas Tygodnia Krytyków na festiwalu w Cannes. Guillermo Del Toro w "Cronosie" objawił się jako obdarzony nieprzeciętną wizualną wyobraźnią fantasta i świetny narrator opowieści niesamowitych. Film zrobił wrażenie na Pedro Almodovarze, który zaprosił Guillermo del Toro do Hiszpanii i zadeklarował gotowość do wyprodukowania jego następnego projektu. Tymczasem jednak zdolny Meksykanin został ściągnięty do Hollywood. Jego amerykański debiut "Mimic" nie udał się, zwłaszcza w oczach samego reżysera, który narzekał na ciągłe ingerencje hollywoodzkich producentów w jego twórczą wizję i oskarżał ich o zniszczenie filmu. Następny projekt Guillermo del Toro, "Kręgosłup diabła", zakończył się już całkowitym triumfem. Pedro Almodovar spełnił swoją obietnicę sprzed lat. Guillermo Del Toro otrzymał możliwość realizacji filmu w Hiszpanii i nakręcił tam jeden z najciekawszych horrorów początku XXI wieku, wymieniany jednym tchem obok "Innych" Amenabara, czy "Szóstego zmysłu" M. Night Shyamalana.

"Kręgosłup diabła" to obraz przepięknie sfotografowany przez Meksykanina Guillermo Navarro, zrealizowany z pietyzmem, wspaniale zagrany przez dziecięcych aktorów. Guillermo del Toro w oryginalny sposób podszedł do materii kina grozy. Wpierw wychodzi od klisz gatunku: położony na odludziu, pełen tajemnic stary budynek, nawiedzające go duchy. Jeżeli jednak reżyser uchyla drzwi do świata nadprzyrodzonego, to nie po to, aby po prostu nastraszyć publiczność. Meksykanin buduje opowieść wielowymiarową, w której jest miejsce na mroczną baśń, historię dorastania, eksplorację najgłębszych lęków dzieciństwa, a także metaforę hiszpańskiej wojny domowej, która jest historycznym tłem fabuły. Świat nadprzyrodzony jest tu czymś więcej niż kinematograficzną zabawką - Guillermo del Toro zdaje się posiadać szósty zmysł, który pozwala mu wzbogacić filmową rzeczywistość o czwarty, metafizyczny wymiar. Po pięknym i przejmującym "Kręgosłupie diabła" nie było wątpliwości, że narodził się nowy, współczesny mistrz realizmu magicznego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...