Ale kino+
KINO MÓWI
Film. KRÓL ARTUR

KRÓL ARTUR

King Arthur
film przygodowy, USA/Irlandia, 2004, 121 min.
reżyseria: Antoine Fuqua
obsada: Clive Owen, Ioan Gruffudd, Keira Knightley, Til Schweiger
Premiera w Ale kino+: 25.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 43 miejsce w rankingu
KRÓL ARTUR

Jeden z najważniejszych europejskich mitów powraca na ekran w reżyserii Antoine'a Fuqua. W rolach głównych Clive Owen oraz Keira Knightley.

V wiek naszej ery. Powoli zbliża się kres zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Król Artur (Clive Owen) jest kontraktowym oficerem rzymskim, który od 15 lat dowodzi w Brytanii oddziałem sarmackiej jazdy znanym jako Rycerze Okrągłego Stołu. Ich zadaniem jest strzec spokoju przy murze Hadriana dzielącym podbite południe Brytanii z wciąż opierającą się jej Północą. Tymczasem na Brytanię naciera potężna armia Sasów, której boi się nawet Cesarstwo Rzymskie. Kiedy służba Rzymowi już ma się skończyć, a Artur i jego wierni rycerze zaczynają odliczać dni do odzyskania wolności, przychodzi ostatni rozkaz. Rycerze Okrągłego Stołu mają bezpiecznie ewakuować z terenów plemienia Piktów, obecnie zajętych przez Sasów, rodzinę rzymskiego dostojnika, którego małoletni syn Alecto (Lorenzo De Angelis) jest ulubieńcem samego papieża. Artur podejmuje wyzwanie, ale kiedy dociera do dostojnika, odkrywa, że ten więzi przywódczynię Piktów, piękną Ginewrę (Keira Knightley). Od niej dowiaduje się o losie, który spotyka ludność podbitą przez Sasów. Ona tez zachęca go, aby stanął w obronie ludu Brytanii. Zaślepiony miłością Artur podejmuje decyzję, która może kosztować jego oddział zbyt wiele...

"Król Artur" ANTOINE'A FUQUA to zrealizowany w doborowej obsadzie, nominowany do nagrody Saturna i Empire widowiskowy dramat oparty na historii najbardziej intrygującego władcy Wielkiej Brytanii. Według legend Artur został królem, kiedy udało mu się wyjąć wbity w kamień i kowadło miecz. Podczas jednej z bitew miecz został złamany, a wtedy Artur otrzymał od Nimue, Pani Jeziora, nową broń - słynny Excalibur. Jako 13-latek Artur ożenił się z Ginewrą, a dwa lata później został koronowany. Czarnoksiężnik Merlin namówił go do założenia bractwa rycerzy - tak zawiązało się mityczne Bractwo Okrągłego Stołu, którego celem była walka ze złem i niesprawiedliwością. Król Artur zamieszkał w niezwyciężonym zamku Camelot. Stał się synonimem władcy mądrego i sprawiedliwego, który troszczy się o swoich poddanych. Na łożu śmierci miał nawet powiedzieć: "Nie jestem królem kraju, jestem królem moich ludzi". Legenda o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu jest dziś jednym z najpopularniejszych mitów kultury europejskiej. Antoine Fuqua, twórca oskarowego "Dnia próby", chciał jednak odbrązowić legendę i dotrzeć do zatartych historycznych faktów. Powstał obraz realistyczny w środkach, znakomicie zagrany i wydobywający indywidualne dramaty, ale jednocześnie pokazujący najważniejsze ludzkie cnoty: honor, sprawiedliwość i oddanie. Króla Artura brawurowo zagrał Clive Owen, a towarzyszyła mu w roli Ginewry Keira Knightley, jedna z najbardziej subtelnych piękności Hollywood.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.