Ale kino+
alekino+
Film. KRÓL TAŃCZY

KRÓL TAŃCZY

Le Roi danse/The King is Dancing
dramat kostiumowy, Francja/Niemcy, 2000, 109 min.
reżyseria: Gerard Corbiau
obsada: Benoit Magimel, Benoît Magimel, Benoît Magimel, Boris Terral, Colette Emmanuelle, Tcheky Karyo, Tchéky Karyo
Premiera w Ale kino+: 4.05.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 439 miejsce w rankingu

Olśniewająca choreografią i przepychem barokowej muzyki opowieść o Ludwiku XIV, Królu-Słońce, który swoim tańcem zjednał sobie politycznych przeciwników i podbił serce swojego nadwornego kompozytora, Jeana-Baptiste'a Lully'ego.

Ludwik XIV (Benoît Magimel) już jako dziecko miał świadomość tego, że nie otaczają go wyłącznie przyjaciele. Wiedział, że kiedyś zasiądzie na tronie Francji, wiedział też, że znajdzie się wielu, którzy będą próbowali mu w tym przeszkodzić. Znalazł jednak znakomity sposób na psychiczną ucieczkę od dworskich intryg i królewskich zmartwień. I zarazem - na pozyskanie sobie politycznych sprzymierzeńców. Przyszły król spokój odnalazł w tańcu do wspaniałej, komponowanej specjalnie dla niego przez Jeana Baptista Lully'ego muzyki. Lully (Boris Terral), nadworny kompozytor, ale również tancerz i choreograf, zakochał się w Ludwiku, który w tańcu stał się wielkim Królem-Słońce, ideałem monarchii, niemal Bogiem, dzięki któremu Francja zyskała charakter świątyni sztuki, niepodważalnej i ponadczasowej. Z Lullym połączyła go erotycznie zabarwiona przyjaźń. Trzecim kompanem stał się dla nich Moliere (Tchéky Karyo), librecista baletów Lully'ego. Czy w świecie królewskiej władzy jest jednak miejsce na przyjaźń, miłość i homoerotyczną fascynację?

"Król tańczy" to drugi film belgijskiego reżysera GÉRARDA CORBIAU, który wszedł do polskiej dystrybucji. Poprzedni - "Farinelli, ostatni kastrat" - polska publiczność przyjęła entuzjastycznie, a w Stanach Zjednoczonych film otrzymał nominację do Oscara i Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Znany jest w Polsce również Benoit Magimel, odtwórca roli Króla-Słońce, który w Cannes otrzymał nagrodę aktorską za rolę w głośnej "Pianistce" (2001) Michaela Hanekego. Dla reżysera jednak "Król tańczy" to przede wszystkim film o Lully'm. "Już dawno chciałem zrobić film o Lully'm, ale sporo czasu zabrało mi wymyślenie sposobu, jak go zrobić. Najogólniejszy pomysł wypracowałem z moją żoną Andrée Corbiau. Później spotkałem Philippe'a Beaussanta, którego książka >'Lully ou le musicien du solei' ('Lully, muzyk Króla Słońce') znakomicie naświetla temat" - opowiadał w wywiadach. Rolę francuskiego kompozytora twórca powierzył Borisowi Terralowi, który za tę rolę nominowany był do Cezara. Moliere'a zagrał z kolei urodzony w Turcji Tchéky Karyo, w Polsce znany głównie dzięki roli bezlitosnego agenta szkolącego Nikitę w filmie Luca Bessona. Corbiau podkreślał jednak, że równie ważnym bohaterem filmu jest muzyka. Podszedł do niej zresztą z wielkim profesjonalizmem. Wykonanie wszystkich utworów powierzył zespołowi bardzo cenionego dziś Reinharda Goebla, jednego z twórców dzisiejszej szkoły interpretacji XVII-wiecznych partytur. Muzyka nagrana jest więc zgodnie z barokowymi zasadami wykonawstwa i na oryginalnych instrumentach.




SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...