Ale kino+
alekino+
Film. KRÓLOWA MARGOT

KRÓLOWA MARGOT

La reine Margot
dramat historyczny, Francja/Włochy/Niemcy, 1994, 155 min. 16
reżyseria: Patrice Chereau
obsada: Daniel Auteuil, Isabelle Adjani, Jean-Hugues Anglade, Vincent Perez, Virna Lisi
Premiera w Ale kino+: 22.05.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 33 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
20:10
poniedziałek9 grudnia
KRÓLOWA MARGOT
© Pathe International. ALL RIGHTS RESERVED.

Gwałtowny, barokowy w stylu, olśniewający wystawnością inscenizacji obraz Patrice'a Chereau wykracza poza gatunkowe ramy filmu historycznego. "Królowa Margot" to dramat rozgrywający się na francuskim dworze królewskim w czasach XVI-wiecznych wojen religijnych. Jednak reżysera bardziej od historycznych detali interesuje uniwersalna opowieść o pasjach, zbrodniach, namiętnościach i intrygach ludzi władzy.

XVI-wieczną Francją wstrząsały krwawe, długotrwałe walki pomiędzy katolikami i protestanckimi hugenotami. Kres wyniszczającej kraj wojnie domowej położyć miało małżeństwo należącej do domu królewskiego Margot (Isabele Adjani) z przywódcą protestantów, Henrykiem z Nawarry (Daniel Auteuil). Ślub został zawarty wyłącznie z przyczyn politycznych; piękna Margot od początku zapowiadała, że nie zamierza wpuścić Henryka do swego łoża. Rozejm został jednak zerwany już w kilka dni po ceremonii. Katolicy podstępnie zamordowali kilkadziesiąt tysięcy protestantów, którzy przybyli do Paryża na ślub swego wodza. Masakra ta przeszła do historii jako owiana złą sławą Noc Świętego Bartłomieja. Henryk z Nawarry uniknął śmierci, jednak aby zachować życie musiał przejść na katolicyzm, podobnie jak inni ocalali z masakry hugenoci. Były przywódca protestantów dopiął jednak swego. Mimo intryg matki Margot, królowej Katarzyny Medycejskiej (Virna Lisi), która pragnęła korony dla jednego ze swoich synów, Henryk został ostatecznie władcą Francji.

PATRICE CHEREAU (m.in. "Ci, którzy mnie kochają wsiądą do pociągu" i kontrowersyjna "Intymność") wielokrotnie pracował jako reżyser operowy. Ślad tych doświadczeń widać w "Królowej Margot". Film Chereau jest nie tyle dramatem historycznym, co nakręconym z niezwykłą pasją i energią kostiumowym spektaklem. Francuski reżyser wykreował wyjątkowe widowisko: krwawe, okrutne, chwilami chaotyczne, przez cały czas fascynujące perwersyjną urodą i wizualnym bogactwem. "Królowa Margot" oparta jest na powieści Alexandra Dumasa ojca, ale Chereau nie trzyma się wiernie litery książki. Jego wizja jest subiektywna i ekspresyjna; reżyser przedstawia życie francuskiego dworu w XVI wieku, jako ciąg bezlitosnych intryg, zbrodni, morderstw, seksualnych orgii i zażartej politycznej walki. Równie gwałtowne są tu ludzkie namiętności; bohaterowie Chereau są nienasyceni, bezwzględni, tak pełni pasji, że mogą chwilami wydawać się szaleni. Gorączkowy nastrój filmu potęgują plastyczne, barokowe zdjęcia wybitnego operatora Philippe'a Rousselot oraz sugestywna muzyka Gorana Bregovicia, który odważnie zilustrował francuską historię bałkańskimi rytmami. W rolę tytułową wcieliła się jedna z najbardziej charyzmatycznych współczesnych aktorek europejskich, Isabelle Adjani. Francuska krytyka pisała, że piękna artystka gra w "Królowej Margot" jakby była w transie. Przed festiwalem w Cannes aktorka uważna była za niemal pewną kandydatkę do Złotej Palmy za najlepszą rolę kobiecą. Tymczasem ku powszechnemu zaskoczeniu nagrodę za "Królową Margot" odebrała nie Adjani lecz odtwarzająca Katarzynę Medycejską Virna Lisi. Film Chereau zdobył w Cannes również Nagrodę Jury, zaś Amerykańska Akademia Filmowa nominowała go do Oscara za kostiumy.


ALE KINO+ POLECA

02.10
CZWARTEK5 grudnia
Niewidzialne
Niewidzialne

Zamknięte w małej, ciemnej suterenie kobiety, niewidzialne dla społeczeństwa i…

11.50
PIĄTEK6 grudnia
Fikser
Fikser

Radu marzy o pracy dziennikarza. Wraz z francuską ekipą telewizyjną jedzie do…

18.05
PIĄTEK6 grudnia
Tajny dziennik
Tajny dziennik

Roseanne McNulty to stuletnia pacjentka szpitala psychiatrycznego, która mieszka w nim od…SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...