Ale kino+
alekino+
Film. KRÓLOWE

KRÓLOWE

Reinas
komedia, Hiszpania, 2005, 104 min.
reżyseria: Manuel Gomez Pereira
obsada: Carmen Maura, Marisa Paredes, Mercedes Sampietro, Veronica Forque
Premiera w Ale kino+: 26.09.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
1
2

Jak zwykle na kilka dni przed ślubem problemy rodziców (zwłaszcza matek) spychają na plan dalszy samych nowożeńców. Twórca "Między nogami" pokazuje jednak ten problem z perspektywy zbiorowego gejowskiego ślubu.

Trzy gejowskie pary postanawiają wziąć wspólny ślub w coraz bardziej liberalnej Hiszpanii (czwarty kraj który zalegalizował małżeństwa homoseksualistów), ale na kilka dni przed ceremonią pierwsze skrzypce zaczynają grać ich matki. Życie przyszłych teściowych nieoczekiwanie też splata się ze sobą. Helena (Mercedes Sampietro) jest sędzią i ma zostać mistrzem ceremonii, w kluczowej jednak chwili zaszczytu pozbawi ją... atak serca. Weselni goście mają się z kolei zatrzymać w hotelu Magdy (Carmen Maura), matki Miguela (Unax Ugalde), która wraz z mężem prowadzi sieć hoteli przyjaznych dla homoseksualistów. Na wesele ma przyjechać matka narzeczonego Miguela, której wizyty pan młody bardzo się obawia, ale Magda bardziej niż problemami syna zajęta jest swoim rozkwitającym romansem. Kolejna mamuśka, cierpiąca na nimfomanię Nuria (Verónica Forqué) z powodu swojego uzależnienia od seksu gotowa jest zrujnować najważniejszy moment w życiu swojego syna. Ten z kolei, przystojny Narciso (Paco León) z legitymacją eurodeputowanego uważa swój ślub za wielkie, polityczne zwycięstwo, ale nie może zyskać sympatii matki swojego ukochanego, zachowawczej Eleny (Mercedes Sampietro). Kolejna matka, bogata Reyes (Marisa Paredes) powoduje wypadek, w którym poszkodowanymi są jej ogrodnik i ojciec narzeczonego jej syna. Ofelia (Betiana Blum) z kolei boryka się z problemami finansowymi i trudną relacją ze swoim przyszłym zięciem.

Urodzony w Madrycie, gdzie rozgrywa się akcja "Królowych" MANUEL GÓMEZ PEREIRA to jeden z najbardziej uznanych na świecie współczesnych twórców z Hiszpanii. Pereira filmy kręci od końca lat 70. (zadebiutował w 1979 obrazem "Nos va la marcha"), ale na świecie jego twórczość odkryto dopiero w połowie lat 90. W 1995 jego "Usta do ust" zdobyły nominację do Independent Spirit Award, rok później na festiwalu w East Hampton publiczność nagrodziła jego "Miłość może całkowicie zniszczyć twoje życie", a w 1999 roku "Między nogami" - jeden z najbardziej znanych filmów Pereiry - walczył na festiwalu w Berlinie o główna nagrodę.

Przy "Królowych", ciepło przyjętych na wielu festiwalach, m.in. na Tajwanie, w Kanadzie, Rio de Janeiro i na London Gay and Lesbian Film Festival, Pereira spotkał się na planie z takimi aktorkami, jak Carmen Maura (gwiazdą takich filmów Pedro Almodovara jak "Kobiety na skraju załamania nerwowego" i "Volver"), Marisa Paredes, znaną z "Życie jest piękne" i "Wszystko o mojej matce" czy Mercedes Sampietro, cenioną za role w "Nieświadomych" Joaquína Oristrella czy "To, co nas łączy" Adolfo Aristaraina.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...