Ale kino+
alekino+
Film. KRÓLOWIE MAMBO

KRÓLOWIE MAMBO

The Mambo Kings
dramat, USA/Francja, 1992, 98 min.
reżyseria: Arne Glimcher
obsada: Antonio Banderas, Armand Assante, Cathy Moriarty, Maruschka Detmers
Premiera w Ale kino+: 9.03.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 20 miejsce w rankingu

"Królowie mambo" to eksplodujący energią film muzyczny zrealizowany w rytmie najlepszego kubańskiego jazzu. To także film, od którego zaczęła się hollywoodzka kariera hiszpańskiego amanta, Antonio Banderasa.

Akcja zaczyna się w latach 50. na Kubie sprzed epoki Fidela Castro. Dwaj młodzi muzycy, bracia Cesar (Armand Assante) i Nestor (Antonio Banderas) mają kłopoty z lokalnym gangsterem. Emigrują więc do Nowego Jorku i zakładają grający muzykę latynoską zespół Mambo Kings. Marzą o sławie i podboju najlepszych klubów jazzowych. Bracia są utalentowani, ale Nowy Jork to brutalne miasto, a droga kariery nie jest usłana różami. Pełni temperamentu Kubańczycy muszą znieść niemało upokorzeń wspinając się na szczyt. Kiedy się na niego dostaną, odkryją, że pieniądze i sława potrafią mieć gorzki smak, a sukces jest równie trudno udźwignąć, jak go osiągnąć.

"Królowie Mambo" powtarzają sprawdzony schemat fabularny: to klasyczna historia o artystach, którzy talentem i determinacją osiągają sukces, a później nie potrafią udźwignąć jego ciężaru. Ale to nie oparty na powieści Oscara Hijuelosa scenariusz jest głównym atutem filmu ARNE GLIMCHERA. Krytycy zachwycali się sugestywnym i barwnym wizerunkiem jazzowego Nowego Jorku lat 50., a przede wszystkim nie milknącą niemal na chwilę znakomitą kubańską muzyką. Jedną z piosenek do filmu napisał wielki kubański trębacz Arturo Sandoval. Autor większej części ścieżki dźwiękowej do filmu, Robert Kraft otrzymał nominację do Oscara za inny umieszczony w "Królach mambo" utwór (słowa piosenki napisał reżyser Arne Glimcher). "Królowie Mambo" byli pierwszą anglojęzyczną rolą Antonio Banderasa, który zwrócił na siebie uwagę rolami w filmach Pedro Almodóvara. Hiszpański aktor nie znał wówczas angielskiego i swoich kwestii uczył się fonetycznie. Nie przeszkodziło mu to w podbiciu serc amerykańskiej widowni (szczególnie jej damskiej części) i rozpoczęciu błyskotliwej kariery międzynarodowej.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...