Ale kino+
alekino+
Film. Królowie nocy

Królowie nocy

We Own the Night
film sensacyjny, USA, 2007, 113 min.
reżyseria: James Gray
obsada: Eva Mendes, Joaquin Phoenix, Mark Wahlberg, Moni Moshonov, Robert Duvall
Premiera w Ale kino+: 3.12.2018 r.
343
Królowie nocy

Nowy Jork, jesień 1988 roku, który dla wydziału do spraw narkotyków i przestępczości był najbardziej pracowitym i niebezpiecznym w historii. Podziemny rynek opanowuje nowy rodzaj kokainy. Crack święci sukcesy, a za nim nadchodzi fala zbrodni, z zabójstwami policjantów włącznie.

Bobby Green (Joaquin Phoenix), menadżer nocnego klubu El Caribe na brooklińskiej Brighton Beach, jest w samym centrum wydarzeń. Lokal, w którym pracuje należy do potężnego rosyjskiego mafiosa Marata Buzhayeva (Moni Moshonov). Mimo, że Bobby wiedzie szalone, pełne alkoholu i zabawy życie, jest wierny swej pięknej, latynoskiej dziewczynie Amadzie (Eva Mendes) i myśli o ustatkowaniu się u jej boku. Skrywa jednak sekret, który może pokrzyżować mu plany. Green to panieńskie nazwisko jego matki. Naprawdę nazywa się Grusinsky, a jego brat i ojciec (Mark Wahlberg, Robert Duvall) to oddani sprawie, nieprzekupni oficerowie wydziału nowojorskiej policji. Dowiadując się o narkotykowym gangu działającym w El Caribe, namawiają go do współpracy. Bobby odmawia.

Niedługo potem policja przeprowadza nalot na lokal i aresztuje jednego z rosyjskich bandytów. Jego kumple planują zemstę, której celem mają być Grusinscy. Bobby jest zmuszony podjąć jedną z najtrudniejszych w życiu decyzji.

"Królowie nocy" to polskie tłumaczenie motta departamentu nowojorskiej policji do spraw przestępczości ulicznej. "We own the night" w dosłownym tłumaczeniu znaczy "do nas należy noc", co najpełniej odzwierciedla sposób pracy tego rozwiązanego w roku 2002 wydziału. Akcja filmu toczy się w okresie, gdy Nowy Jork stanął w obliczu niespotykanej nigdy wcześniej popularności twardych narkotyków, a przede wszystkim kokainy. Lokalna policja zmagała się z nasileniem przestępczości wielokrotnie przewyższającym średnią krajową, w tym z rekordowym wskaźnikiem morderstw. Lata 80. były też złotą erą dyskotek, w których królował George Michael i Gloria Estefan. Kwitło nocne życie, które dla dealerów i narkotykowych gangów było rajem. Analiza tamtych lat stała się dla JAMESA GRAYA źródłem inspiracji do napisania scenariusza i wyreżyserowania "Królów nocy", ale jak sam mówił: "zwykle film policyjny skupia się na procedurach i na tym, żeby złapać drania, który popełnił przestępstwo. Ja chciałem stworzyć obraz znacznie bardziej ukierunkowany na charaktery i emocje. Gatunek filmu jest tylko punktem wyjścia do opowiedzenia historii o człowieku zdeterminowanym przez przeznaczenie, a także o złożonych i wewnętrznie sprzecznych emocjach, które rodzą miłość i zdradę." Gray napisał scenariusze do wszystkich swoich dotychczasowych filmów. Pierwszym z nich była nagrodzona w 1994 roku m.in. na festiwalu w Wenecji "Mała Odessa" z Timem Rothem i Vanessą Redgrave. W 2000 roku powstał walczący o Złotą Palmę w Cannes "Ślepy tor", w którym wystąpił już duet Joaquin Phoenix - Mark Wahlberg oraz m.in. Charlize Theron i Faye Dunaway.

Phoenixa i Wahlberga Gray zatrudnił ponownie do swojej trzeciej produkcji. "Królowie nocy" również zakwalifikowali się do konkursu o Złotą Palmę w Cannes. Zdobyli także nominację do francuskiego Cezara jako jeden z najlepszych filmów zagranicznych 2007 roku. Joaquin Phoenix zagrał w nich rolę postawionego przed trudnym dylematem Bobby'ego Greena. To kolejna ciekawa postać stworzona przez aktora, który za poprzednie wcielenia otrzymał m.in. 2 nominacje do Oscara ("Spacer po linie" oraz "Gladiator"). W obrazie Graya partnerował mu Mark Wahlberg, walczący o Oscara i o Złoty Glob za rolę w gangsterskiej "Infiltracji" Martina Scorsese. Doborową obsadę dopełnia Robert Duvall jako Grusinsky senior. Uznawany za jednego z najwszechstronniejszych aktorów świata Duvall ma w dorobku takie tytuły, jak "Czas apokalipsy", "M.A.S.H." czy "Ojciec chrzestny". Będąc sześciokrotnie nominowanym do nagrody Akademii, statuetkę zdobył raz za występ w filmie Bruce'a Beresforda "Pod czułą kontrolą". Fani kina na pewno docenią też fakt, że muzykę do "Królów nocy" skomponował Wojciech Kilar.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...