Ale kino+
alekino+
Film. KRÓLOWIE ŻYCIA

KRÓLOWIE ŻYCIA

Comme des rois
komedia, Francja/Polska, 1997, 95 min.
reżyseria: Francois Velle
obsada: Mariusz Pujszo, Maruschka Detmers, Stephane Freiss, Thierry Lhermitte
Premiera w Ale kino+: 10.02.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 30 miejsce w rankingu

Mariusz Pujszo znany jest obecnie jako reżyser, scenarzysta i odtwórca głównej roli w kontrowersyjnym, niezależnym przedsięwzięciu pod nazwą "Polisz Kicz Project". Przełomem w karierze artysty należałby jednak nazwać nakręcony w Francji film "Królowie życia".

Mariusz Pujszo wyemigrował nad Sekwanę w roku 1981 i ze zmiennym szczęściem próbował tam kontynuować rozpoczętą w Polsce karierę aktorską. Jak wiadomo, cudzoziemcowi bardzo trudno przebić się w kinie francuskim; Polak angażował się najczęściej jako statysta, w najlepszym razie grywał epizody. Jednocześnie pisał scenariusze; jednym z nich zainteresował się telewizyjny reżyser FRANCOIS VELLE. Dzięki uporowi i determinacji Pujszo tekst trafił do realizacji; autor oczywiście zarezerwował dla siebie jedną z głównych ról. Filmem tym była brawurowa komedia "Królowie życia" - ironiczna opowieść o przygodach dwóch polskich emigrantów we Francji i zarazem satyra na snobizm międzynarodowego środowiska filmowego.

Bohaterami filmu są bracia Kowalscy: spokojny Edek (Stéphane Freiss) i sprytny Roman (Mariusz Pujszo). Przybyli do Francji na początku lat 80. Od tamtej pory klepią biedę, poznając od podszewki trudny los emigranta. Pewnego dnia Polacy stają jednak przed niezwykłą szansą. Na lotnisku zostają omyłkowo wzięci za islandzkich filmowców, którzy przybyli na prowincjonalny festiwal kina. Romek nie wyprowadza organizatorów imprezy z błędu i każe bratu udawać wielkiego skandynawskiego reżysera. Polacy zostają zakwaterowani w luksusowym apartamencie, udzielają licznych wywiadów, są traktowani jak gwiazdy, szczególnie, że "ich" film jest faworytem festiwalu. Mistyfikacja musi się kiedyś wydać (wcześniej czy później pojawią się przecież prawdziwi Islandczycy), Roman i Edek postanawiają jednak grać swoje role do końca - życie wybitnych filmowców bardzo przypada biednym polskim emigrantom do gustu.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...