Ale kino+
alekino+
Film. Krzyk 2

Krzyk 2

Scream 2
horror, USA, 1997, 98 min.
reżyseria: Wes Craven
obsada: Courteney Cox, David Arquette, Heather Graham, Jada Pinkett Smith, Liev Schreiber, Neve Campbell, Omar Epps
Premiera w Ale kino+: 15.03.2014 r.
343
Krzyk 2

Kontynuacja hitu, dzięki któremu niekoronowany król horroru lat 80. Wes Craven powrócił na tron. "Krzyk 2" rozgrywa się 2 lata po tragicznych wydarzeniach w miasteczku Woodsbooro, kiedy to zamaskowany morderca atakował nastolatków.

W kinie na pokazie filmu "Cios", nakręconego na podstawie tragicznych wydarzeń z Woodsbooro, dochodzi do brutalnego morderstwa. Zamaskowany zabójca atakuje parę studentów. O sprawie dowiaduje się Sidney (Neve Campbell), która długo dochodziła do siebie po ataku psychopatów, jaki miał miejsce 2 lata wcześniej. W tym czasie poszła do college'u, zdążyła ułożyć sobie życie z chłopakiem Derekiem oraz przyjaciółmi - Hallie, Mickey'em oraz Randym. Wkrótce do jej college'u przyjeżdżają reporterka Gale Wheaters oraz porucznik Dewey, którzy również cudem przeżyli atak morderców. Wszyscy obawiają się, że koszmar powróci, gdyż morderca wzoruje się na napastniku z Woodsbooro...

"Krzyk" był wielkim powrotem WESA CRAVENA. W latach 80. reżyser dzięki takim filmom jak "Koszmar z ulicy Wiązów" stał się nieformalnym królem horroru klasy B. Bohaterami Cravena były przeważnie nastolatki i do takiej publiczności reżyser przede wszystkim adresował swoje filmy - bardzo krwawe w treści i nowoczesne w formie. Wśród młodej publiczności Craven zdobył status postaci kultowej. W latach 90. wypracowana w poprzedniej dekadzie formuła zaczęła się jednak wyczerpywać. Kolejne części "Koszmaru z ulicy Wiązów" cieszyły się coraz mniejszą popularnością. W 1994 roku Craven wprowadził na ekrany siódmą odsłonę cyklu pod tytułem "Nowy koszmar Wesa Cravena" - film nie spełnił jednak pokładanych w nim nadziei.

Na odpowiedź reżysera nie trzeba było długo czekać. W 1996 Craven powrócił z "Krzykiem" i odniósł triumf, który przyćmił jego dotychczasowe sukcesy. Atutem tej produkcji był błyskotliwy, sprytny scenariusz. Formalnie rzecz biorąc "Krzyk" jest pastiszem młodzieżowych horrorów. Craven powtarza w nim schematy, które sam w dużej mierze tworzył, ale tym razem używa ich z postmodernistyczną samoświadomością i ironicznym przymrużeniem oka. Fabuła filmu toczy się według zasad obowiązujących w horrorach - i filmowi bohaterowie doskonale zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą, że w filmach grozy postaci, które uprawiają seks, biorą narkotyki i w pustych domach pytają trwożnie "jest tu kto?" zwykle giną - i takie same reguły obowiązują w świecie przedstawionym "Krzyku". Craven nie żałuje przy tym aluzji do klasyki gatunku. W jego filmie znajdziemy odniesienia do horrorowych cykli "Halloween", "Piątek trzynastego", a także do jego własnych obrazów - w pewnym momencie bohaterowie "Krzyku" stwierdzają nawet, że ostatnie części "Koszmaru z ulicy Wiązów" były słabe.

O powodzeniu "Krzyku" ostatecznie przesądził fakt, że ironia oraz pastiszowy ton nie przeszkodziły Cravenowi porządnie nastraszyć widzów. Reżyser nie stracił także nic ze swojej drapieżności. Jego filmy zawsze były krwawe i makabryczne; "Krzyk" nie jest wyjątkiem. Na planie zużyto blisko 200 litrów sztucznej krwi.

Widzowie pokochali nowe wcielenie Wesa Cravena; "Krzyk" był jednym z najbardziej kasowych horrorów lat 90. Doczekał się trzech sequeli (ostatni wszedł na ekrany w 2010 roku), ale również parodii. W 2000 roku Keen Ivory Wayans wyreżyserował "Straszny film"; absurdalną komedię, w której przedrzeźniał film Cravena. W ten sposób pastisz sam stał się obiektem pastiszu. To ostateczny dowód na to, że "Krzyk" i jego kontynuacje są już częścią współczesnej klasyki.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...