Ale kino+
alekino+
Film. KRZYK

KRZYK


dramat psychologiczny, Polska, 1982, 89 min.
reżyseria: Barbara Sass
obsada: Dorota Stalińska, Iga Cembrzyńska, Krzysztof Pieczyński, Stanisław Igar
Premiera w Ale kino+: 26.01.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 518 miejsce w rankingu
KRZYK

Warszawa, początek lat 80. Dwudziestoparoletnia Marianna (Dorota Stalińska) opuszcza więzienie po krótkiej odsiadce za kradzież. Dziewczyna, znana w przestępczym półświatku jako "Perełka", postanawia zmienić swoje życie.

Nie ułatwia jej tego ani matka-alkoholiczka (Iga Cembrzyńska), ani dawni znajomi. Kurator społeczny chce jej dać szansę i załatwia pracę salowej w domu starców. Bezpośrednia dziewczyna zaprzyjaźnia się tam z wiecznie niezadowolonym panem Nowickim (Stanisław Igar), dawnym prominentem partyjnym. Marianna poznaje też sympatycznego chłopaka, który nic nie wie o jej przestępczej przeszłości. Marek oczekuje właśnie na mieszkanie w spółdzielni. Tymczasem zakochani zamieszkują razem w jego baraku. I gdy wydaje się, że ich love story zakończy się happy endem, dochodzi do tragedii.

"Krzyk" to trzeci z kolei film reżysersko-aktorskiego duetu: BARBARA SASS - Dorota Stalińska. Prawie dekadę później, podczas realizacji kontrowersyjnej "Historii niemoralnej", drogi artystek rozeszły się. Ale wcześniej zrealizowały wspólnie cenione przez publiczność i krytykę dwa filmy: "Bez miłości" oraz "Debiutantka".

W 1983 roku "Krzyk" zdobył m.in. Grand Prix na FPFF w Gdyni, nagrodę za rolę Doroty Stalińskiej na KSF "Młodzi i Film" w Koszalinie oraz nagrodę za kreację Doroty Stalińskiej na MFF w San Sebastian.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...