Ale kino+
alekino+
Film. KSIĄŻĘ I AKTORECZKA

KSIĄŻĘ I AKTORECZKA

The Prince and the Showgirl
komedia, Wlk. Brytania/USA, 1957, 111 min.
reżyseria: Laurence Olivier
obsada: Jeremy Spenser, Laurence Olivier, Marilyn Monroe, Sybil Thorndike
Premiera w Ale kino+: 13.06.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu

Jedyna komedia w niewielkim, reżyserskim dorobku sir Laurence'a Oliviera - powstająca w bólach, ale do dziś urzekająca finezją, inteligentnym humorem i znakomicie skontrastowanymi rolami Oliviera oraz seksownej Marylin Monroe w jednej ze swoich najlepszych filmowych kreacji.

W zawodowych losach LAURENCE'A OLIVIERA, które wydają się pasmem sukcesów, chwile triumfu poprzedzały zwykle mniejsze lub większe porażki. Zanim zyskał w latach 30. uznanie jako wybitny aktor teatralny, został bezceremonialnie odrzucony przez Gretę Garbo, która wymusiła na twórcach "Królowej Krystyny" (1934) zmianę partnera. Także dzięki odmowie Olivier zajął się filmową reżyserią - gdy William Wyler ("Wichrowe wzgórza" z roku 1939) nie zgodził się na ekranizację "Henryka V", Brytyjczyk nie bez oporów zgodził się sam stanąć za kamerą. Reżyserował rzadko - w dorobku ma zaledwie 5 filmów, w tym trzy wybitne ekranizacje Szekspira ("Henryk V", "Hamlet" i "Ryszard III") i adaptację Czechowa ("Trzy siostry"). Tym bardziej dziwić więc może, że jeden jedyny raz - właśnie przy "Księciu i aktoreczce" - Olivier podjął się realizacji lekkiej i dość błahej, choć jednocześnie pełnej wdzięku komedii na podstawie sztuki Terence'a Rattigana.

Akcja toczy się w roku 1911, kiedy Londyn żyje właśnie przygotowaniami do koronacji Jerzego V. Wśród gości znajduje się m.in. rodzina królewska z Karpatii - królowa Dowager (Sybil Thorndike), książę Charles (Laurence Olivier) i jego syn Nicholas (Jeremy Spenser). Dość arogancki i wrażliwy na piękno kobiet Charles z rewiowego przedstawienia wyławia śliczną, ale przeciętną amerykańską aktoreczkę Elsie (Marylin Monroe). On chce początkowo przeżyć jedynie miłą, erotyczną przygodę, jednak skromna dziewczyna nie tylko zdumiewa Charlesa naturalnością i otwartością, ale też ma odwagę sprzeciwić się jego zalotnym sztuczkom. Rozzłoszczony książę chce pozbyć się Elsie, jednak z czasem to ona okazuje się w Charlesie głęboko zakochana i musi mozolnie pokonywać opór arystokraty z Karpatii.

Z początku naturalne wydawało się, że rolę Elsie grać będzie Vivien Leigh, żona Oliviera, która partnerowała mu w scenicznej realizacji sztuki "The Sleeping Prince". Ostatecznie jednak wybór padł na Marylin Monroe, o której Olivier z początku wypowiadał się entuzjastycznie ("jest cudowna, piękna i dowcipna"). Zdanie zmienił jednak na planie - Monroe wielokrotnie odmawiała współpracy, spóźniała się albo stawiała się w pracy pod wpływem leków lub ulubionego przez nią ginu (podczas kręcenia zdjęć zaszła też w ciążę z Arturem Millerem, którą niedługo po premierze filmu poroniła). Sam Olivier nie pozostawał aktorce dłużny - traktował ją protekcjonalnie jako "typowy produkt Hollywood" i wielokrotnie dawał na forum publicznym dowody swej niechęci. Paradoksalnie jednak niesnaski na planie wpłynęły na film ożywczo - na ekranie między Monroe i Olivierem rzeczywiście "iskrzy", a film zbudowany jest kontraście między aktorskim mistrzostwem reżysera oraz dziecięcą naiwnością i seksapilem najsłynniejszej gwiazdy kina. W rezultacie powstał film finezyjnie wyreżyserowany i kunsztowny w swojej lekkości, a Marylin Monroe stworzyła w nim jedną ze swoich najlepszych i najbardziej wyrazistych kreacji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...