Ale kino+
alekino+
Film. KSIĄŻĘ PRZYPŁYWÓW

KSIĄŻĘ PRZYPŁYWÓW

Prince of Tides
dramat obyczajowy, USA, 1991, 130 min.
reżyseria: Barbra Streisand
obsada: Barbra Streisand, Blythe Danner, Kate Nelligan, Nick Nolte
Premiera w Ale kino+: 22.03.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 95 miejsce w rankingu

"Książę Przypływów", druga próba reżyserska Streisand, to nostalgiczna opowieść o rodzinie z Południowej Karoliny.

Całą historię oglądamy oczami głównego bohatera Toma Wingo (Nick Nolte), który po samobójczej próbie swojej siostry ląduje na kozetce psychoanalityka - bardzo eleganckiej Susan Lowenstein (Barbra Streisand we własnej osobie). Miedzy nieokrzesanym nieudacznikiem z prowincji a szykowną, lecz w głębi serca samotną panią doktor coś zaczyna iskrzyć i terapia przeradza się w romans.

Jest powiedzenie, że każdy nosi w sobie jeden film. W przypadku BARBARY STREISAND jest to tylko połowiczna prawda. Utalentowana piosenkarka i aktorka trzy razy sprawdzała swoje siły po drugiej stronie kamery - jej najsłynniejszym przedsięwzięciem był obsypany deszczem nagród musical "Yentl". Barbra Streisand jest zresztą pierwszą kobietą od czasów kina niemego, której udało się zostać równocześnie aktorką, scenarzystą, producentem i reżyserem.

Streisand, ulubienica amerykańskiej krytyki, za rolę psychoterapeutki z Manhattanu, która za godzinną sesję bierze sto dolarów, zebrała baty. Oskarżano ją o brak dystansu do własnej osoby, sztuczne pozy i miny oraz...sztuczne paznokcie. Jeden z krytyków pisał, "gdybym miał wpaść w szpony takiego psychiatry, to dopiero potrzebowałbym terapii."

Sukces natomiast odniósł, partnerujący Streisand, Nick Nolte. Za kreację nieszczęśliwego ojca, który nie może poradzić sobie z widmami własnego dzieciństwa, dostał nominację do Oscara ("Książę przypływów" był też nominowany do nagrody Akademii w 6 innych kategoriach). "Nolte stworzył jedną z najbardziej poruszających męskich postaci" - pisał zgodny chór krytyków - a była to rola tym bardziej wymagającą, że aktor tu gra równocześnie syna w retrospekcjach i ojca w czasie teraźniejszym. Filmowego syna Streisand gra jej prawdziwy syn Jason Gould.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...