Ale kino+
alekino+
Film. Księga wielkich życzeń

Księga wielkich życzeń


dramat, Polska, 1997, 94 min.
reżyseria: Sławomir Kryński
obsada: Gustaw Holoubek, Henryk Machalica, Martyna Michalska
Premiera w Ale kino+: 2.03.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
Księga wielkich życzeń

Polska końca lat 60. W małym miasteczku płonie Dom Dziecka. Mali podopieczni ocaleli, ale nie mają gdzie mieszkać. Kierownictwo pobliskiego domu starców postanawia udzielić gościny kilku dziewczynkom.

Wydawałoby się, że obie grupy wiekowe mają ze sobą niewiele wspólnego, a jednak 7-letnia Marysia (Martyna Michalska) postanawia nawiązać kontakt ze starszymi pensjonariuszami. Szczególnie przypada jej do gustu zdystansowany i ironiczny Adam Ostrowski (Gustaw Holoubek). Ale blisko 80-letni pan Adam nie lubi dzieci i ani myśli zaprzyjaźniać się z kilkulatką.

Za to jego przyjaciel - wesoły i pogodny Henryk Rychter (Henryk Machalica) - chętnie odkrywa przed dziewczynką swój świat pełen magii i duchów. Niestety starszy pan wkrótce umiera, a Adam jeszcze bardziej zamyka się w sobie. W końcu zaczyna jednak rozumieć, że oboje są sobie potrzebni.

SŁAWOMIR KRYŃSKI był przez wiele lat stałym współpracownikiem Wojciecha Hasa i na poły realny klimat jego filmów można odnaleźć w "Księdze wielkich życzeń". Zadebiutował w 1991 roku ciepło przyjętą komedią "Dziecko szczęścia". W dorobku ma również nakręcone trzy lata temu "Listy miłosne" z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Wśród licznych wyróżnień dla "Księgi wielkich życzeń" znalazły się: Nagroda Główna - "Złota Piramida" na MFF w Kairze'97, Nagroda Publiczności na FF Romantycznych w Cabourg'97 (Francja), Nagroda Główna - Złoty Jańcio, nagroda dziennikarzy i nagroda aktorska dla Gustawa Holoubka na Przeglądzie Filmowym "Prownicjonalia" w Słupcy'98 oraz Złote Grono na LLF w Łagowie'98.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...