Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Kurczak ze śliwkami

Kurczak ze śliwkami

Poulet aux prunes
komediodramat, Francja/Niemcy/Belgia, 2011, 76 min.
reżyseria: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
obsada: Chiara Mastroianni, Edouard Baer, Isabella Rossellini, Jamel Debbouze, Maria de Medeiros, Mathieu Amalric
Premiera w Ale kino+: 7.08.2014 r.
343
Kurczak ze śliwkami

Nominowany do Złotego Lwa film duetu Vincent Paronnaud i Marjane Satrapi - twórców głośnej, nominowanej do Oscara animacji "Persepolis". "Kurczak ze śliwkami" to przejmująca historia miłości, oparta na komiksie Marjane Satrapi. W filmie występują m.in. Mathieu Amalric, Chiara Mastroianni, Jamel Debbouze i Isabella Rossellini.

Teheran, rok 1958. Bohaterem filmu jest utalentowany muzyk Nasser-Ali (Mathieu Amalric), który po kłótni z żoną traci swoje ukochane skrzypce. Gdy nie udaje mu się znaleźć zastępczego instrumentu, popada w depresję. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. W tej sytuacji postanawia... umrzeć - kładzie się do łóżka i czeka na śmierć. Przez kolejnych siedem dni pogrąża się w głębokiej melancholii, a jego intensywne sny zabierają go w przeszłość do czasów młodości. Wraz z tą niezwykłą podróżą wynurza się wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia wielkiej miłości, która stała się inspiracją dla jego muzyki.

Reżyserką i scenarzystką filmu jest MARJANE SATRAPI. O tej irańskiej artystce, mieszkającej od lat na emigracji w Paryżu, świat usłyszał w 2007 roku, kiedy wraz z Vincentem Paronnaudem zekranizowała własny komiks "Persepolis". Film pokazujący prawdziwe perypetie dorastającej w czasach rewolucji islamskiej w Iranie Satrapi, wywołał oburzenie irańskich władz, żądających wycofania filmu z festiwalu w Cannes, gdzie był prezentowany. Ich zdaniem przedstawiał on w złym świetle zdobycze rewolucji. Naciski wywołały jednak efekt odwrotny od zamierzonego. Film walczył o Złotą Palmę i zdobył nagrodę Jury, a także Cezara za debiut reżyserski i scenariusz adaptowany. Równie ciepło przyjęto "Persepolis" poza Francją, nominując go do brytyjskiej BAFTY, Złotego Globu oraz Oscara jako najlepszy film animowany.

"Kurczak ze śliwkami" to również adaptacja komiksu Marjane Satrapi. Przedstawiła w nim ostatni tydzień z życia swojego krewnego Nassera Aliego Khana. Był on uznanym irańskim muzykiem grającym na tarze, jednak zmożony depresją nie wstawał z łóżka a po 7 dniach umarł. Tytuł nawiązuje do ulubionej potrawy Nassera-Alego, którą przygotowywała mu jego matka. Komiks zdobył nagrodę dla najlepszego albumu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2005 roku. W filmie Satrapi i Paronnaud bawią się formą, wykorzystując różne techniki animacyjne. Efektem ich pracy jest przejmujący film o miłości, zachwycający formą i przypominający niezwykłą baśń. Obraz walczył w 2011 roku na festiwalu w Wenecji o Złotego Lwa, był także nominowany do Saturna w kategorii "najlepszy film zagraniczny".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...