Ale kino+
alekino+
Film. KWIAT MOJEGO SEKRETU

KWIAT MOJEGO SEKRETU

La flor de mi secreto
dramat, Hiszpania/Francja, 1995, 101 min.
reżyseria: Pedro Almodovar
obsada: Imanol Arias, Juan Echanove, Marisa Paredes, Rossy de Palma
Premiera w Ale kino+: 13.02.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 297 miejsce w rankingu

Leo (Marisa Paredes), autorka poczytnych romansideł przeżywa kryzys wieku średniego. Orientuje się, że jej mąż, który przez większość czasu pracuje w Brukseli, nie kocha jej i prawdopodobnie ją zdradza.

Na dodatek zaczyna powątpiewać w wartość tworzonej przez siebie literatury. Gdy jeden ze znajomych wydawców proponuje jej kolumnę z recenzjami książkowymi w lokalnej gazecie, Leo łapie się tej szansy jak tonący brzytwy. Problem w tym, że na początku ma zrecenzować własną powieść, romans napisany pod pseudonimem Amanda Gris.

"Kwiat mojego sekretu", to jeden z klasycznych "Almodóvarów", choć nie do końca typowy. PEDRO ALMODÓVAR, enfant terrible hiszpańskiego kina, nazwisko wyrobił sobie kręcąc bajecznie kolorowe, w zamyśle kiczowate i ironiczne filmy, w których portretował środowisko madryckiej bohemy lat 80. Zawsze zdystansowany, w swoich obrazach pokazywał ludzi i ich otoczenie w krzywym zwierciadle. Nakręcony w 1995 roku, tuż po "Kice", a przed uznanym przez krytykę za arcydzieło "Drżącym ciałem" "Kwiat mojego sekretu" jest filmem przełomowym. Pierwszy raz bowiem Almodóvar pozwala sobie na pokazanie na ekranie prawdziwych uczuć i emocji. Spod grubej warstwy ironii, cytatów, absurdalnych sytuacji, satyry i komizmu prześwituje sentymentalne, uczuciowe oblicze hiszpańskiego reżysera, które zatriumfuje w kolejnych filmach: "Wszystko o mojej matce" i "Porozmawiaj z nią".

"Kwiat mojego sekretu" jest również nietypowy pod względem obsady. Almodóvar, reżyser znany z tego, że posiada stajnię ulubionych aktorów, których zatrudnia we wszystkich swoich filmach, tym razem robi wyjątek. W postać Leo wciela się wprawdzie znana z "Wysokich obcasów" Marisa Paredes (która zresztą za tę rolę zdobyła szereg hiszpańskich nagród filmowych), na ekranie nie pojawia się jednak ulubiona gwiazda Almodóvara - Victoria Abril.

Mówi się, że Almodóvar, jak Flaubert, skrajnie utożsamia się ze swoimi kobiecymi postaciami. Podobnie jest w wypadku "Kwiatu mojego sekretu". Bohaterka, autorka romansów, pisze bestsellerowe książki, na których zarabia krocie i równocześnie miesza je z błotem jako krytyk literacki. Wielu krytyków doszukiwało się w postaci Leo zaszyfrowanego autoportretu Almodóvara, zaś w samym filmie widziano dzieło, którym "złoty chłopiec" hiszpańskiego kina podsumowywał i zamykał wczesny etap swojej postmodernistycznej twórczości.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...