Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. KWIAT PUSTYNI

KWIAT PUSTYNI

Desert Bloom
dramat obyczajowy, USA, 1986, 101 min.
reżyseria: Eugene Corr
obsada: Annabeth Gish, Ellen Barkin, JoBeth Williams, Jon Voight
Premiera w Ale kino+: 19.05.2006 r.
3.40
343
17 głosy | 1241 miejsce w rankingu
1
2

Historia patologicznej relacji ojca i córki na tle rozkwitającego w Las Vegas hazardu i pierwszych po II wojnie światowej prób atomowych.

Już na początku lat 50. XX wieku Las Vegas słynęło z szybkich ślubów i wielkich pieniędzy, które można było zarobić i stracić w kilka sekund w salonach hazardu. Jednak w połowie wieku miasto, wokół którego rozciągały się pustynne poligony Nevady, stało się znane z innego powodu. To tu po raz pierwszy w czasach pokoju po II wojnie światowej przeprowadzone zostały próby atomowe, z których skutków i znaczenia tamtejsza ludność w nie zdawała sobie jeszcze sprawy.

Na tle tych przełomowych wydarzeń EUGENE CORR umieścił historię rodziny Chrismore'ów. Jack Chrismore (Jon Voight), ranny podczas II wojny światowej, dziś pracuje na stacji benzynowej, a wojenną traumę topi w alkoholu. Pewnego dnia słyszy w pracy rozmowę dwóch przejezdnych wojskowych, z której wynika, że w pobliżu będą przeprowadzone testy z bombą atomową. Odżywające urazy Jack odreagowuje na rodzinie, zwłaszcza na swojej najstarszej córce, 13-letniej Rose (Annabeth Gish) i jej nieporadnej matce Lily (JoBeth Williams), która utrzymuje rodzinę z pracy w kasynie. Upokarzana i krzywdzona przez ojca Rose desperacko szuka miłości i zrozumienia. Pierwsze znajduje u przystojnego Robina (Jay Underwood), drugie u żywiołowej ciotki Starr (Ellen Barkin), która odwiedza rodzinę, aby w Vegas uzyskać szybki rozwód. Dla Rose z towarzyską ciotką wiążą się jednak nie tylko miłe przeżycia.

"Kwiat pustyni", ceniony zwłaszcza za drobiazgowe odtworzenie klimatu amerykańskiej prowincji z początku lat 50., był jedną z pierwszych inicjatyw produkcyjnych niezależnego Sundance Institute Roberta Redforda. Film, choć spotkał się z życzliwą oceną krytyków, miał jednak duże kłopoty ze znalezieniem dystrybutora, a pierwsza premiera - z powodu nielicznych kopii - przeszła niemal bez echa. Sukcesem okazała się dopiero kolejna, przeprowadzona cztery miesiące później. Dla reżysera Eugene'a Corra, któremu w pracy nad scenariuszem pomagał Waldo Salt (scenarzysta m.in. "Nocnego kowboja"), "Kwiat pustyni" był pierwszym dojrzałym filmem - twórca pracował wcześniej jedynie przy serialach "Crime Story" i "Policjanci z Miami". Największe uznanie zdobyli jednak odtwórcy głównych ról - świetny Jon Voight i Ellen Barkin nagrodzona za kreację ciotki Starr wyróżnieniem Sant Jordi Award, a także debiutująca Annabeth Gish, która w castingu do roli Rose pokonała m.in. Winonę Ryder.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...