Ale kino+
alekino+
Film. LADY HAMILTON

LADY HAMILTON

That Hamilton Woman
melodramat, USA, 1941, 120 min.
reżyseria: Alexander Korda
obsada: Alan Mowbray, Laurence Olivier, Sara Allgood, Vivien Leigh
Premiera w Ale kino+: 14.02.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 83 miejsce w rankingu

Akcja filmu toczy się w czasie wojen napoleońskich. Pochodzący z Węgier reżyser ALEXANDER KORDA uczynił bohaterką swojego filmu Emmę Hart (Vivien Leigh), dziewczynę z niższych sfer, którą ambicja oraz nieprzeciętna uroda zaprowadziły na szczyty drabiny społecznej, ale jednocześnie uwikłały w wielką politykę.

Kiedy osiemnastoletnia Emma przybywa wraz z matką do Neapolu, żyje marzeniami o ślubie z synem brytyjskiego ambasadora, sir Williama Hamiltona. Dyplomata rozwiewa nadzieje dziewczyny. Jego syn tonie w długach i nie może sobie pozwolić na ślub z panną bez posagu - musi ożenić się bogato, aby spłacić wierzycieli. Uroda i inteligencja Emmy robią jednak wrażenie na samym ambasadorze i wkrótce dziewczyna zostaje Lady Hamilton. Małżeńskie szczęście trwa do momentu pojawienia się w Neapolu młodego brytyjskiego oficera marynarki, Lorda Nelsona. Wielka Brytania rozpoczyna właśnie wojnę z Francją. Nelson zabiega we Włoszech o wsparcie króla Neapolu. Emma, wykorzystując swe wpływy na neapolitańskim dworze, pomaga oficerowi w wypełnieniu misji i przy okazji zakochuje się w nim. Lord Hamilton początkowo stara się przymykać oczy na romans żony. Tymczasem Nelson zostaje narodowym bohaterem. Brytyjczycy są skłoni wybaczyć mu wszystko, a już na pewno pozamałżeński romans. Wywodząca się ubogiej rodziny, zdradzająca męża Emma oczywiście nie ma tak silnej pozycji. Kiedy Nelson ginie w bitwie pod Trafalgarem bohaterka zostaje wygnana z Anglii, pomimo tego, że zawsze była gotowa poświęcić osobiste szczęście dla dobra kraju.

Film "Lady Hamilton" przyniósł jedną z najwybitniejszych ról melodramatycznych Vivien Leigh, która po występie w "Przeminęło z wiatrem" należała do najpopularniejszych aktorek zarówno w rodzinnej Wielkiej Brytanii jak i za Oceanem. Gwieździe partnerował wielki szekspirowski aktor Laurence Olivier, który wcielił się w legendarnego lorda Horatio Nelsona. Zarówno realizatorzy filmu jak i występujący w nim aktorzy mieli o wiele większe ambicje niż nakręcenie efektownego melodramatu o miłości uwikłanej w burzliwą historię wojen napoleońskich. Artyści spełniali swój patriotyczny obowiązek, starając się podnieść na duchu zgnębionych wojną rodaków. Pod historycznym kostiumem nietrudno było dopatrzyć się aluzji do wydarzeń współczesnych; Napoleon został przedstawiony jako okrutny dyktator żywo przypominający Adolfa Hitlera, zaś zmagania z napoleońską Francją nieodparcie kojarzyły się z walką na śmierć i życie jaką Zjednoczone Królestwo toczyły z nazistowskimi Niemcami.

Kostiumowy melodramat o romansie angielskiego bohatera narodowego admirała Nelsona z lady Hamilton owiana jest sławą ulubionego filmu sir Winstona Churchilla. Brytyjski premier podobno widział "Lady Hamilton" ponad 80. razy. Obraz Alexandra Kordy wszedł na angielskie ekrany w roku 1941, w którym osamotnione Zjednoczone Królestwo toczyło wojnę z hitlerowskimi Niemcami. Churchill i jego rodacy widzieli wówczas w "Lady Hamilton" coś więcej niż historię miłosną - film spełniał rolę dzieła propagandowego, nakręconego ku pokrzepieniu serc.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...