Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. Lampart

Lampart

Il Gattopardo/The Leopard
dramat, Włochy/Francja, 1963, 155 min. 12
reżyseria: Luchino Visconti
obsada: Alain Delon, Burt Lancaster, Claudia Cardinale, Paolo Stoppa
Premiera w Ale kino+: 26.03.2018 r.
5.00
343
5 głosy | 61 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
08:50
środa26 grudnia
Przypominajka
Lampart
1
2

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes monumentalny fresk historyczny. Luchino Visconti kreśli wizję zmierzchu włoskiej arystokracji u progu nowoczesności. "Lampart", z rewelacyjną rolą Burta Lancastera, to żelazna klasyka i obowiązkowa lektura każdego szanującego się kinomana.

Akcja zekranizowanej przez Viscontiego powieści Tomassiego di Lampedusy toczy się w 1860 roku, w przeddzień zjednoczenia Włoch. Na północy kraju działa Garibaldi i jego rewolucjoniści dążący do stworzenia nowoczesnej republiki. Zmiany są jednak nieuniknione również na konserwatywnym, feudalnym Południu. Rozumie do doskonale Don Fabrizio (Burt Lancaster), książę Salina, sycylijski arystokrata, człowiek wielkiego formatu, wyrastający ponad swoje otoczenie i patrzący daleko w przyszłość. Książę zdaje sobie sprawę, że nadchodzące zmiany oznaczają zagładę starego, feudalnego świata, którego sam jest przedstawicielem. Don Fabrizio jest jednak zbyt mądry, aby walczyć z tym co nieuniknione i konieczne. Przeciwnie; rezygnuje z obrony swojej politycznej pozycji, akceptuje zmierzch arystokracji i godzi się na ślub swego bratanka Tancrediego (Alain Delon), z Angeliką (Claudia Cardinale), córką Don Calogera, parweniusza, bajecznie bogatego nuworysza - człowieka, który jest symbolem nowych, nadchodzących czasów.

"Lampart" to bezdyskusyjne arcydzieło - połączenie epickiego rozmachu inscenizacji z psychologiczną głębią i chirurgiczną precyzją reżyserii LUCHINO VISCONTIEGO czynią z tego filmu jedno z wielkich osiągnięć sztuki kinematograficznej. Dla Luchino Viscontiego ekranizowanie książki Tomassiego di Lampedusy było czymś więcej niż jeszcze jedną adaptacją literatury. Reżyser, skądinąd afiszujący się w młodości ze swoimi lewicowymi poglądami, był spadkobiercą jednej z najświetniejszych włoskich rodzin arystokratycznych - opowiadając o zmierzchu feudalnego świata księcia Saliny, artysta pisał epitafium dla środowiska, z którego sam pochodził, a jednocześnie nadawał swojemu dziełu wymiar uniwersalny, aktualny w każdym czasie i pod każdą szerokością geograficzną.

Visconti zaangażował w ten film cały swój kunszt, niezrównane wyczucie tragedii, historii i operowej wystawności. Jak zwykle miał do dyspozycji wybitnych współpracowników: operatora Giuseppe Rotunno, kompozytora Nino Rotę i międzynarodową, gwiazdorską obsadę - Visconti należał bowiem do reżyserów, o których zainteresowanie zabiegali aktorzy z całego świata (Warren Beatty podobno błagał włoskiego mistrza o rolę Tancrediego, która ostatecznie przypadła w udziele Alainowi Delonowi). Początkowo kandydatem do roli księcia Saliny był sir Laurence Oliver, ostatecznie Visconti zaskoczył jednak wszystkich powierzając tę postać Amerykaninowi, Burtowi Lancasterowi. Sceptycy kręcili nosami, przepowiadając, że hollywoodzki gwiazdor nadaje się może do grania szeryfa z Arizony, ale nie sycylijskiego arystokraty. Wybór reżysera okazał się jednak strzałem w dziesiątkę - Lancaster dał najważniejszy występ w karierze, tworząc kreację na miarę wielkiego dzieła Viscontiego.


ALE KINO+ POLECA

22.00
WTOREK18 grudnia
Klub dla wybrańców
Klub dla wybrańców

The Riot Club na Uniwersytecie Oksfordzkim to elitarny klub dla wybranych. Student…

00.00
WTOREK18 grudnia
Praktykant
Praktykant

28-letni Aiman podejmuje pracę w singapurskim więzieniu. Zwraca uwagę charyzmatycznego…

01.40
WTOREK18 grudnia
Matka
Matka

dramat…SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.