Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Las Vegas Parano

Las Vegas Parano

Fear and Loathing in Las Vegas
komediodramat, USA, 1998, 118 min.
reżyseria: Terry Gilliam
obsada: Benicio Del Toro, Cameron Diaz, Christina Ricci, Ellen Barkin, Johnny Depp
Premiera w Ale kino+: 20.03.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 57 miejsce w rankingu
Las Vegas Parano

Ekranizacja legendarnego, szalonego reportażu Huntera Thompsona z narkotykowej podróży do Las Vegas. Książkę przeniósł na ekran z pomocą gwiazdorskiej obsady Terry Gilliam, reżyser-wizjoner, niegdyś filar grupy Monty Python. Jego film jest równie zwariowany i bezkompromisowy, co literacki oryginał - i do dziś cieszy się zasłużonym kultem.

Hunter Thompson to jedna ze sztandarowych postaci hipisowskiej kontrkultury. Na przełomie lat 60. i 70. należał do najważniejszych autorów rewolucji w amerykańskim reportażu. Stworzył nurt zwany "dziennikarstwem gonzo" - styl pisania oparty często na prowokacji, czasem rozmijający się z faktami, ale za to bardzo mocno skupiony na subiektywnych odczuciach autora.

W 1972 roku Thompson wydał "Lęk i odrazę w Las Vegas" - autobiograficzny reportaż z samochodowej wyprawy do Nevady, którą odbył w towarzystwie cieszącego się dwuznaczną reputacją prawnika Oscara Zety Acosty. Reporter pojechał do Las Vegas na zlecenie pewnego pisma, które zamówiło u niego relację z wyścigów motocyklowych. Jego książka niewiele ma jednak wspólnego ze sportami motorowymi. "Lęk i odraza w Las Vegas" to psychodeliczna opowieść o szalonej eskapadzie dwóch weteranów ruchu hipisowskiego, którzy pod fałszywymi nazwiskami podróżują przez Amerykę u schyłku ery Dzieci Kwiatów, faszerują się wszelkiego rodzaju narkotykami w najbardziej ryzykownych kombinacjach, sprzeniewierzają służbowe pieniądze, imprezują, jakby nie było jutra i pakują się w coraz bardziej nieprawdopodobne sytuacje.

Pomysł zekranizowania książki Thompsona pojawił się wkrótce po jej publikacji, ale na film trzeba było czekać ponad 25 lat. Początkowo w rolach Raula Duke'a i doktora Gonzo (pod takimi pseudonimami Thompson i Acosta ukrywają się w reportażu) wystąpić mieli Jack Nicholson i Marlon Brando. Później do projektu przymierzał się pamiętny z Blues Brothers duet John Belushi i Dan Aykroyd. Trwały również zakończenie ostatecznie fiaskiem prace nad zrealizowaniem podstawie kultowego reportażu filmu animowanego.

Ostatecznie "Strach i odrazę w Las Vegas" udało się przenieść na ekran TERRY'EMU GILLIAMOWI.. Brytyjski artysta był kiedyś odpowiedzialny za animacje i projekty filmowe grupy Monty Python. Później rozpoczął solową karierę w kinematografii i dzięki takim filmom, jak "Brazil" czy "12 małp" zdobył sławę wizjonera, którą potwierdził kręcąc "Las Vegas Parano". Podążając z duchem książki Thompsona, Gilliam nasycił swój film narkotycznymi wizjami i halucynacjami prześladującymi bohaterów, groteską i przesadą. W rolach Duke'a i dr Gonzo obsadził Johnny Deppa i Bencia Del Toro; obaj aktorzy zagrali z absolutnym zaangażowaniem, a ekstrawagancką kreację Deppa można uznać wręcz za brawurową.

Gilliam jak zwykle zrealizował swój film w sposób bezkompromisowy. "Las Vegas Parano" okazało się radykalną propozycją, która podzieliła krytykę i zdezorientowała masową publiczność. Wybujała i szalona ekranizacja książki Thompsona nie stała się kasowym hitem, ale - podobnie jak wypadku wielu innych filmów Gilliama - z biegiem czasu cieszyła się coraz większą sławą. Dziś "Las Vegas Parano" uważane jest za obraz wybitny, jedyny w swoim rodzaju i cieszy się statusem dzieła kultowego.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...