Ale kino+
KINO MÓWI
Film. LATO MIŁOŚCI

LATO MIŁOŚCI

My Summer of Love
obyczajowy, Wlk. Brytania, 2004, 83 min.
reżyseria: Paweł Pawlikowski
obsada: Dean Andrews, Emily Blunt, Michelle Byrne, Nathalie Press, Paddy Considine
Premiera w Ale kino+: 26.11.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 449 miejsce w rankingu
LATO MIŁOŚCI
1
2

Angielska prowincja. Mona (Nathalie Press) mieszka wraz ze starszym bratem Philem (Paddy Considine) nad nieczynnym pubem. Rodzeństwo nie ma ze sobą wiele wspólnego. Mona pije, pali, a czasem ucieka się nawet do drobnych kradzieży. Phil prowadził kiedyś podobny styl życia, ale się zmienił i chce za wszelką cenę "nawrócić" siostrę.

Dziewczyna nudzi się w sennym miasteczku. Jej jedyną rozrywką są intymne spotkania na tylnym siedzeniu samochodu z żonatym Rickym (Dean Andrews), który nie przywiązuje do tej znajomości większej wagi. Pewnego dnia na podmiejskich wrzosowiskach Mona poznaje swoją rówieśniczkę Tamsin (Emily Blunt). Między dziewczynami szybko nawiązuje się nić sympatii, choć pozornie wiele je dzieli. Tamsin pochodzi z tzw. dobrej rodziny i studiuje w college'u. W rodzinnym domu spędza jedynie letnie wakacje. Pod nieobecność rodziców zaprasza do siebie nową przyjaciółkę. Wzajemna fascynacja dziewczyn staje się coraz silniejsza.

"Lato miłości" to jeden z najpopularniejszych brytyjskich filmów roku 2004. Jego reżyserem i scenarzystą jest PAWEŁ PAWLIKOWSKI - Polak od lat z powodzeniem realizujący filmy w Wielkiej Brytanii. Jego poprzedni obraz "The Last Resort" otrzymał w 2000 roku nagrodę BAFTA. Uznaniem cieszyły się też kręcone przez Pawła Pawlikowskiego dokumenty, takie jak "Z Moskwy do Pietuszek", czy "Serbian Epics", a pełnometrażowy debiut "The Stringer" prezentowano na MFF w Cannes.

Scenariusz "Lata miłości" powstał na podstawie powieści "My Summer of Love" Helen Cross. Dla Pawlikowskiego literacki pierwowzór był jednak jedynie punktem wyjścia. Zrezygnował z wielu wątków fabularnych na rzecz wyeksponowania relacji między dwiema dziewczynami. Długo trwały poszukiwania odtwórczyń głównych ról. Reżyserowi zależało, by były to mniej znane aktorki, ale już z pewnym doświadczeniem. Postać Mony zagrała Natalie Press, dla której był to debiut w filmie pełnometrażowym. Rok wcześniej aktorka została wyróżniona na festiwalu w Sztokholmie za krótkometrażówkę "WASP". Odtwarzająca rolę Tamsin Emily Blunt również debiutowała na dużym ekranie. Wcześniej zagrała w miniserialu telewizyjnym "Henryk VIII". Wcielający się w postać Phila Paddy Considine ("Nasza Ameryka", "24 Hour Party People" i "Człowiek ringu") pracował już z Pawlikowskim przy "The Last Resort". "Lato miłości" uhonorowano m.in. nagrodą BAFTA za film roku, nagrodą Gildii Reżyserów Wielkiej Brytanii, nagrodą za film roku na MFF w Edynburgu, nagrodą Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za rolę Nathalie Press oraz Orłem (Polską Nagrodą Filmową) za Najlepszy Film Europejski.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.