Ale kino+
KINO MÓWI
Film. LEGENDA O CZASIE

LEGENDA O CZASIE

La leyenda del tiempo
dramat muzyczny, Hiszpania, 2006, 109 min.
reżyseria: Isaki Lacuesta
obsada: Francisco Jose Gomez Romero, Israel Gomez Romero, Jesus Manuel Olvera Rivero, Jesus Olvera Mota
Premiera w Ale kino+: 16.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 307 miejsce w rankingu
1
2

Porywający energią flamenco film o nastoletnim Cyganie i młodej pielęgniarce z Japonii, którzy na rodzinnej wyspie legendarnego Camaróna odkrywają swoje powołanie.

Hiszpańska wyspa San Fernando. Obok siebie żyją kilkunastoletni Cygan Isra (Israel Gómez Romero) i japońska pielęgniarka Makiko (Makiko Matsumura). Isra jako mały chłopiec cudownie śpiewał, ale z powodu śmierci ojca i żałoby musiał przestać. Teraz na nowo układa swoje życie - godząc się ze śmiercią taty i ze starszym bratem, z którym nie zawsze dobrze się rozumie. Makiko na wyspę przybyła z Japonii. Dziewczyna porzuciła ojczyznę, a razem z nią - umierającego ojca, aby na San Fernando uczyć się śpiewu. I to nie zwykłego śpiewu, ale canto - śpiewania flamenco. Makiko bowiem jest zafascynowana legendarnym śpiewakiem Camarónem de la Isla, który - obok niej i Isry - jest trzecim, choć ukrytym bohaterem opowieści. Camarón urodził się właśnie na San Fernando, a po śmierci w 1992 roku na wyspie otoczony został religijnym niemal kultem. Isra i Makiko, choć mieszkają na tej samej wyspie, nigdy się nie spotkają. Każde z nich osobno będzie musiało poradzić sobie z rozłamem w ich życiu: Isra to już nie dziecko, ale jeszcze nie mężczyzna, Makiko - już nie mieszkanka powściągliwej Japonii, ale jeszcze nie wyspiarka zadomowiona w ekspresyjnej i rozśpiewanej kulturze Hiszpanii.

"Legenda o czasie" to drugi pełnometrażowy film ISAKI LACUESTY. Urodzony w Katalonii twórca debiutował krótkometrażowym filmem science fiction "Caras vs. Caras" w 2000 roku, a dwa lata później zachwycił dokumentem "Cravan vs. Cravan", w którym w subtelny i artystycznie ciekawy sposób opowiedział o Arthurze Cravanie, dadaistycznym poecie i siostrzeńcu Oscara Wilde'a. Dokument otrzymał dwie nagrody na Catalonian International Film Festival w Sitges, statuetkę Sant Jordi Awards za najlepszy debiut i nominację do Cinema Writers Circle Award. Z podobnym entuzjazmem krytycy podeszli do "Legendy o czasie" - obraz otrzymał nominację do Butaca Award jako najlepszy film kataloński, a na Las Palmas Film Festival zdobył nagrodę za najlepszą rolę męską (dla Israela Gómeza Romero) i specjalną nagrodę jury.

Tytuł swojego obrazu Lacuesta zaczerpnął od tytułu rewolucyjnego albumu Camaróna de la Isly, który śpiewak wydał w 1979 roku. Zainspirowany poezją Garcia Lorki Camarón połączył wówczas swój klasyczny śpiew flamenco z elementami jazzu i innych prądów muzycznych, a w nagraniach wykorzystano min. indyjski sitar, perkusję, gitarę elektryczną, bas i klawisze. Dla purystów flamenco "La leyenda del tiempo" była szokiem, ale z czasem album uznano za jedno z przełomowych wydarzeń dla rozwoju tego gatunku.

Dziesięć lat później Camarón był już bożyszczem w pełnym tego słowa znaczeniu. Na jego koncerty przychodziły tłumy - nie tylko miłośników flamenco, jego podobizny sprzedawano w sklepach z pamiątkami razem z figurkami papieża, a cygańskie matki przynosiły mu swoje chore dzieci, aby uzdrawiał je dotykiem.

W filmie Lacuesty czas przeszły miesza się ze współczesnością, a dokument z autorską fikcją. Bohaterowie noszą imiona aktorów, którzy ich grają, a historie, które wydarzają się na ekranie są często ich własnymi przeżyciami. Na pomysł zrealizowania "Legendy o czasie" twórca wpadł zresztą podczas podróży przez San Fernando, kiedy to zarejestrował 90 godzin materiału. Później wybrał dwie najciekawsze historie i nadał im niezwykłą formę filmu-utworu, który zaraża muzyczną energią i porywa to tańca.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.