Ale kino+
KINO MÓWI
Film. LĘK PRZED BOGIEM

LĘK PRZED BOGIEM

Takva
film, Niemcy/Turcja, 2006, 96 min
reżyseria: Ozer Kiziltan
obsada: Erkan Can, Guven Kirac, Meray Ulgen, Oznur Kula
Premiera w Ale kino+: 14.01.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 442 miejsce w rankingu
LĘK PRZED BOGIEM

Jeden z najodważniejszych tureckich filmów ostatnich lat - moralitet o głęboko wierzącym muzułmaninie, który wobec pokus współczesnego świata gubi religijny kompas.

Muharrem (Erkan Can) jest samotnym, głęboko wierzącym muzułmaninem z Turcji, którego ascetycznie proste życie podporządkowane jest drodze do zbawienia. Jego uczciwość i prostoduszność postanawia wykorzystać Seyh (Meray Ülgen), cyniczny przywódca silnej sekty religijnej. Mianuje naiwnego Muharrema poborcą czynszów ze swoich nieruchomości. Muzułmanin, któremu do tej pory z powodzeniem udawało się trzymać z daleka od pokus współczesnej cywilizacji, teraz otrzymuje pieniądze, nowe mieszkanie, telefon komórkowy i samochód, a jego szczuplutka dotąd garderoba wzbogaca się o firmowe, eleganckie stroje. Muharrem nie spostrzega nawet, kiedy jego podejście do życia zaczyna się diametralnie zmieniać. Prowadzi wystawny styl życia, w którym jest miejsce i na alkohol i na drobne oszustwa, korzysta ze swojej władzy nad innymi, ale też zaczyna obsesyjnie tęsknić za erotyką. Zachowujący dotąd seksualną czystość asceta marzy teraz o uwodzicielskiej kochance. Muharrem popada w dramatyczny konflikt ze swoim sumieniem, zaczyna wątpić we wszystko, co wydawało mu się niepodważalne i przeżywa kryzys osobowości: nie tylko religijnej, ale również egzystencjalnej.

Tytułowa takva to termin zaczerpnięty z religii islamskiej. Oznacza specyficzny stan, w którym wierzący człowiek zaczyna tracić balans między strachem przed Bogiem a miłością i wiarą w niego. ÖZER KIZILTAN, reżyser filmu, chciał jednak, żeby jego film odczytywany był w sposób uniwersalny, niezdeterminowany perspektywą muzułmańską. "Chciałem opowiedzieć historię człowieka, który ulega pokusom, wstydzi się swoich słabości, ale jednocześnie nie potrafi nad nimi zapanować, aż w końcu zaczyna wątpić w istnienie Boga, co jest jego największym dramatem. Kryzys Muharrema jest w szerszym rozumieniu kryzysem człowieka religijnego żyjącego w XXI wieku" - mówił Kiziltan w jednym z wywiadów. Jego pełnometrażowy debiut (wcześniej miał doświadczenia jedynie telewizyjne) był w Turcji szeroko komentowany i dyskutowany. Nic dziwnego: "Lęk przed Bogiem" mierzy w jedno z największych tabu, bo demaskuje hipokryzję sekt religijnych, ale stawia też odważne pytanie o nieprzystawalność muzułmańskiej wiary do wyzwań współczesnego świata. Projekt Kiziltana od początku wspierał jako producent Fatih Akin, niemiecki reżyser tureckiego pochodzenia, od lat analizujący w swoich filmach problem współistnienia świata islamu i świata zachodniej cywilizacji, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie za dramat "Głową w mur". "Lęk przed Bogiem" również został doceniony na Berlinale: otrzymał tam prestiżową nagrodę FIPRESCI. Reżyser wrócił też z nagrodami z festiwali w Sarajewie i w Toronto, natomiast Erkan Can, fenomenalnie wcielający się w Muharrema, został nagrodzony m.in. w Istambule, Genewie i na Asia-Pacific Film Festival.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.