Ale kino+
KINO MÓWI
Film. LEKKODUCH

LEKKODUCH

Swing Time
musical, USA, 1936, 99 min.
reżyseria: George Stevens
obsada: Betty Furness, Fred Astaire, Ginger Rogers, Helen Broderick, Victor Moore
Premiera w Ale kino+: 21.07.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 445 miejsce w rankingu

Taneczne przygody pewnego lekkoducha Szósty z kolei, wspólny występ Freda Astaire'a i Ginger Rogers, która, jak głoszą plotki, w trakcie realizacji filmu wdała się w romans z reżyserem Georgem Stevensem.

John "Lucky" Garnett (Fred Astaire) jest miłośnikiem hazardu i tancerzem. Po tym, jak spóźnia się na własny ślub z Margaret (Betty Furness), zostaje zmuszony do udowodnienia, że jego intencje i uczucia wobec panny młodej są szczere. W tym celu ma samodzielnie zarobić 25 tysięcy dolarów. Wraz ze swym przyjacielem "Popem" Cardettim (Victor Moore) łapie najbliższy pociąg do Nowego Jorku. Tam Lucky poznaje piękną instruktorkę tańca, Penny (Ginger Rogers), i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Są jakby stworzeni dla siebie - wspólnie świetnie idzie im i w kasyno i, przede wszystkim, na parkiecie. Gdy Lucky ma w końcu w kieszeni wspomniane 25 tysięcy, podejmuje życiową decyzję.

Zgodnie przyznawano, że popisy Astaire'a, który zawsze naciskał na reżyserów, by jego taniec pokazywano w jednym ujęciu, osiągnęły niespotykane wcześniej mistrzostwo. Były doskonałą mieszanką stepowania, tańca współczesnego i baletu, z dodatkiem osobowości i humoru artysty. Pochodząca z filmu choreografia do utworu "Never Gonna Dance" jest często wymieniana jako jeden z najlepiej wykonanych i wyreżyserowanych układów tanecznych w historii kina, a motyw "The Way You Look Tonight" zdobył nagrodę Akademii Filmowej za najlepszą piosenkę oryginalną i podbił amerykańskie listy przebojów roku 1936.

Krytycy, jak przy okazji innych filmów z Fredem Astaire i Ginger Rogers, wychwalali pod niebiosa wyczyny pary, mając jednocześnie zastrzeżenia do scenariusza: "Wszystko poza Astairem i Rogers zdaje się być dodane tylko po to, by wypełnić luki między kolejnymi sekwencjami tanecznymi. Te są świeże i interesujące, taniec znakomity. Kiedy Hollywood dostosuje swoje filmy do poziomu wykonawców?" - zastanawiał się krytyk.

Jednak te zastrzeżenia nie przeszkodziły filmowi znaleźć się na liście stu największych arcydzieł amerykańskiej kinematografii, sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy, a amerykańska para może dlatego na stałe weszła do historii kina, bo, jak mówią Ginger i Fred, podstarzali tancerze naśladujący Freda Astaire'a i Ginger Rogers z filmu Felliniego, "stepowanie to coś więcej niż taniec".
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.