Ale kino+
KINO MÓWI
Film. LEKTORKA

LEKTORKA

Lectrice
dramat obyczajowy, Francja, 1988, 95 min.
reżyseria: Michel Deville
obsada: Maria Casares, Miou-Miou, Patrick Chesnais, Regis Royer
Premiera w Ale kino+: 20.01.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 237 miejsce w rankingu

Constance (Miou-Miou) uwielbia książki. Największą przyjemność sprawia jej czytanie na głos innym. Zainspirowana historią Marii, zawodowej lektorki, Constance postanawia pójść jej śladem.

Z czasem zaczyna się z Marią identyfikować. Jej pracą staje się uprzyjemnianie lekturą życia ludziom zamożnym. Klienci Marii/Constance to prawdziwe panoptikum dziwaków i typów komicznych. Starsza kobieta każe sobie czytać Tołstoja i Marksa, zajęta matka wynajmuje dziewczynę aby zabawiała jej córkę "Alicją w Krainie Czarów" Lewisa Carolla; bogaty biznesmen (Patrick Chesnais) gustuje w literaturze pornograficznej i to tej ostrej, spod znaku markiza de Sade.

Film MICHELA DEVILLE'A to klasyczna już, ekranowa pochwala literatury i międzyludzkiego porozumienia jakie daje uczestnictwo we wspólnej lekturze mistrzów. Ładunek emocji jakie niesie ze sobą czytanie i słuchanie jest olbrzymi. Intensywność związanych z nimi przeżyć można tylko porównać z tymi, jakie dają sytuacje graniczne i wyjątkowe. Mówi się przecież, że trzy ważne powieści mogą odmienić ludzki los. Książki to czysta wyobraźnia - są nam równie organicznie potrzebne jak oddychanie, jedzenie, picie, miłość oraz seks. Deville umiejętnie dozuje w "Lektorce" mieszaninę realizmu magicznego, erotyzmu i voyeryzmu.

"Lektorka" otrzymała Grand-Prix festiwalu filmowego w Montrealu w 1988 roku, a rolę Patricka Chesnais nagrodzono Cezarem dla najlepszego aktora drugoplanowego.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.