Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Leningrad

Leningrad


serial, Rosja/Wlk. Brytania, 2009, 4x52 min.
reżyseria: Aleksander Burawski
obsada: Armin Mueller-Stahl, Gabriel Byrne, Mira Sorvino, Olga Sutulowa
Premiera w Ale kino+: 4.05.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu
Leningrad

Zima 1941 roku. Trwa oblężenie Leningradu. Mieszkańcy odciętego od świata miasta umierają na ulicach z głodu, zimna i wycieńczenia. Wśród nich walczy o przetrwanie także angielska dziennikarka, którą brytyjskie władze uznały za zaginioną. Rosyjski miniserial wojenny z międzynarodową obsadą, w którym fikcyjny główny wątek przeplata się z wierną inscenizacją czasów słynnej "Blokady".

Po czteromiesięcznej, bezskutecznej ofensywie Hitler podejmuje decyzję, aby zdobyć Leningrad głodem. Rozpoczyna się trwające 3 lata oblężenie miasta, którego mieszkańcy próbują za wszelką cenę przetrwać w zabójczej pułapce. Kiedy armia niemiecka podbija Rosję, brytyjska dziennikarka Kate Davis (Mira Sorvino), razem ze swoim mentorem i kochankiem, Philipem Parkerem (Gabriel Byrne), laureatem nagrody Pulitzera, szykują się do wyprawy na linię frontu w charakterze reporterów wojennych. Trafiają do Leningradu, gdzie wkrótce Kate zostaje oddzielona od swojego towarzysza. Ranna podczas niemieckiego bombardowania nie dociera do samolotu, który ma ewakuować zagranicznych korespondentów. Brytyjskie władze uznają ją tym samym za zaginioną, jednak Philip nie daje za wygraną i używając koneksji prowadzi własne śledztwo. Tymczasem ledwo mówiącą po rosyjsku Kate ratuje radziecka milicjantka - Nina Cwietkowa, która zdaje sobie sprawę, że cudzoziemce bez dokumentów grozi ze strony władz śmiertelne niebezpieczeństwo. Postanawia jej pomóc i dzięki niej kobieta dostaje "lewe" papiery oraz znajduje schronienie u sąsiadów Niny - rodziny Krasków, gdzie zaprzyjaźnia się z ich dwójką dzieci - Simą i niepełnosprawnym Jurą. Kiedy dostaje w prezencie starą maszynę do pisania, próbuje kontynuować pracę dziennikarską i opisywać koszmar odciętych od świata mieszkańców miasta, walczących z głodem i mrozem. Wkrótce NKWD odkrywa, że Kate to córka rosyjskiego imigranta, białego generała. Kobieta znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, jednak lojalna Cwietkowa nadal ją chroni i ukrywa, a kiedy nadarza się wyjątkowa okazja, postanawia ewakuować ją z miasta przez zamarzniętą rzekę.

Nakręcony w 2007 roku rosyjsko-brytyjski, czteroodcinkowy miniserial telewizyjny "Leningrad" mimo sensacyjnej fabuły jest przede wszystkim hołdem dla zwykłych mieszkańców miasta, walczących o przetrwanie. Blokada trwała 900 dni, bez wody, elektryczności i ogrzewania w najtrudniejszych zimowych miesiącach. Tylko w styczniu i lutym 1942 roku 200 tysięcy ludzi zmarło w Leningradzie z powodu zimna i głodu. Reżyser serialu ALEKSANDER BURAWSKI pokazał tragedię głównie poprzez losy jednostek. Wątek brytyjskiej dziennikarki przeplata się z dramatycznymi obrazkami z codziennego życia w oblężonym mieście. W filmie pojawiają się również postacie historyczne, takie jak: Hitler, zagrany przez Eckeharda Hoffmanna, czy von Lebb , w którego wcielił się Armin Mueller-Stahl.

W rolach głównych wystąpiły międzynarodowe gwiazdy. Kate Davies zagrała Amerykanka Mira Sorvino. Jest córką znanego aktora charakterystycznego Paula Sorvino, ale zanim stanęła na planie, skończyła Harvard jako specjalistka od Azji (zna chiński). Zadebiutowała w telewizji w 1992 roku, jednak przełomem w jej karierze okazała się drugoplanowa rola w filmie Woody'ego Allena "Jej Wysokość Afrodyta", za którą dostała Oscara® i Złoty Glob.

W serialu "Leningrad" partneruje jej, jako Philip Parker, irlandzki aktor Gabriel Byrne, który od lat 90. robi karierę w Hollywood. Ma na koncie wiele pamiętnych ról m.in. w "Ścieżce strachu" braci Coen, "Podejrzanych" Briana Singera, czy "Truposzu" Jima Jarmusha. Był producentem "W imię ojca" Jima Sheridana, a w 2009 roku za najlepszą rolę męską w serialu "In Treatment" został nagrodzony Złotym Globem.

W 2009 roku na bazie serialu "Leningrad" powstał film kinowy, uboższy o kilka wątków. W wersji anglojęzycznej rozpowszechniany był jako "Attack on Leningrad".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...