Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Leon Zawodowiec

Leon Zawodowiec

Leon
sensacyjny, USA, 1994, 110 min.
reżyseria: Luc Besson
obsada: Gary Oldman, Jean Reno, Natalie Portman
Premiera w Ale kino+: 5.11.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 133 miejsce w rankingu
Leon Zawodowiec

"Leon Zawodowiec" to jeden z najważniejszych filmów lat 90. Doskonały scenariusz i świetna reżyseria Luca Bessona oraz wspaniałe kreacje Jeana Reno, Gary'ego Oldmana i debiutującej Natalie Portman to tylko niektóre zalety obrazu.

Leon (Jean Reno) jest samotnikiem, nie zwraca na siebie uwagi, wtapia się w tłum. Wydaje się zagubiony. Na pierwszy rzut oka nikt nie podejrzewa, że jest płatnym zabójcą i to jednym z najlepszych. Pewnego dnia do jego drzwi puka dziewczynka z sąsiedztwa. Cała rodzina Matyldy (Natalie Portman) stała się ofiarą brutalnego zabójstwa. Tylko przypadek sprawił, że dziewczynce udało się ujść z życiem. Leon, choć początkowo waha się czy otworzyć drzwi, decyduje się przyjąć ją pod swój dach i pomóc pomścić śmierć najbliższych. Matylda nie pozostaje dłużna - opiekuje się Leonem i tworzy mu dom, którego nigdy nie miał.

"Leon Zawodowiec" to jeden z najważniejszych obrazów stworzonych przez wieloletnich przyjaciół - Luca Bessona i Jeana Reno. Ten filmowy duet ma na swoim koncie takie filmy, jak "Wielki błękit", czy "Nikita". Nakręcony w 1994 roku "Leon" przyniósł im aż 7 nominacji do francuskich Cezarów, a dla Reno stał się przepustką do Hollywood. W filmie, poza Reno, wystąpili - Gary Oldman w roli psychopatycznego policjanta i debiutująca na dużym ekranie Natalie Portman. Młodziutka, bo 12-letnia wówczas aktorka podbiła serca widzów i krytyków, choć o rolę Matyldy musiała zawzięcie walczyć. Po pierwszym przesłuchaniu producenci stwierdzili, że Natalie jest za młoda. Gdy jednak pojawiła się na kolejnym castingu i odegrała scenę rozpaczy po stracie młodszego brata, Besson nie miał wątpliwości. "Leon Zawodowiec" był dla Portman trampoliną do kariery. Zaraz po nim wystąpiła m.in. w "Gorączce" Michaela Manna, "Wszyscy mówią: kocham cię" Woody'ego Allena i "Marsjanie atakują!" Tima Burtona. W 1999 roku rozpoczęła przygodę z "Gwiezdnymi wojnami" George'a Lucasa. Dziś ma na swoim koncie Oscara i dwa Złote Globy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...