Ale kino+
alekino+
Film. LILITH

LILITH


dramat psychologiczny, USA, 1964, 109 min.
reżyseria: Robert Rossen
obsada: Gene Hackman, Jean Seberg, Kim Hunter, Peter Fonda, Warren Beatty
Premiera w Ale kino+: 7.08.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 361 miejsce w rankingu
1
2

Ostatni film kontrowersyjnego politycznie reżysera Roberta Rossena z klasą opowiada o erotycznej fascynacji, schizofrenii i zagubieniu we współczesnym świecie. W rolach głównych Warren Beatty i Jean Seberg.

"Lilith" to ostatni film ROBERTA ROSSENA, potomka żydowskich emigrantów i byłego członka partii komunistycznej, który przez dwa lata figurował na czarnej liście komisji ds. badania działalności antyamerykańskiej. Niektórzy okrzyknęli film dziełem sztuki, inni nazywali go polityczną metaforą, na co wpływ mieli również aktorzy zaangażowani do ról głównych: radykalnej aktywistki Jean Seberg, którą już wtedy żywo interesowało się FBI i Warrena Beatty'ego, który wkrótce miał się stać symbolem kontrkultury.

W filmie Rossena Beatty wciela się w Vincenta Bruce'a, weterana wojny w Korei, który zostaje przyjęty do pracy w elitarnym sanatorium w New England. Jedną z pacjentek zakładu jest tajemnicza i zmysłowa Lilith (Jean Seberg), schizofreniczka, uciekająca we własne światy, w których może rozmawiać z Bogiem i śpiewać z aniołami. "Ona chce zostawić ślad swojego pożądania na każdej żywej istocie" - mówi sama o sobie. "Gdyby była Cezarem użyłaby miecza. Gdyby była poetą - słów. Ale ona jest Lilith, więc musi zrobić to swoim ciałem". Lilith zaczyna fascynować Vincenta, a jej nimfomania - o której dobrze wiedzą wszyscy w sanatorium, zarówno mężczyźni, jak i kobiety - rozbudza jego zmysły. Wreszcie Vincent przekracza granice, których lekarzowi wobec pacjenta nigdy nie można przekroczyć. Ale to również nie czyni go szczęśliwym.

O opartym na powieści J. R. Salamanki obrazie "Lilith" Jean Seberg, nominowana za tę rolę do Złotego Globu, mówiła, że jest to jej ulubiony film. Niektórzy twierdzili wręcz, że aktorka oddała kreowanej przez siebie bohaterce część własnej natury. Seberg znana była przecież z niekonwencjonalnych zachowań, trudnego charakteru, braku psychicznej równowagi i wreszcie ze swojej słabości do mężczyzn porównywanej nawet do nimfomanii. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych kobiet swoich czasów, muza Nowej Fali i działaczka Czarnych Panter, ruchu murzyńskich ekstremistów w "Lilith" zagrała u boku Warrena Beatty'ego, który dopiero trzy lata później po znakomitym "Bonnie i Clyde" stał się symbolem kina lat 60. Obok nich w filmie pojawili się jeszcze m.in. Peter Fonda, brat Jane i syn Henry'ego Fondy, któremu Beatlesi poświęcili piosenkę "She Said She Said" i Gene Hackman, wówczas aktor telewizyjnych seriali, który dzięki "Lilith" zadebiutował na wielkim ekranie. Za kamerą stanął natomiast Eugen Schüfftan, zdobywca Oskara za zdjęcia do "Bilardzisty" (1961) Rossena, jeden z najlepszych operatorów czarno-białych filmów w historii kina.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...