Ale kino+
KINO MÓWI
Film. LIST OD EMANUELE CRIALESE

LIST OD EMANUELE CRIALESE

Lettre a un jeune cineaste: Emanuele Crialese
dokument, Francja, 2005, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 19.02.2006 r.
343

Portret młodego włoskiego reżysera, który zwrócił uwagę międzynarodowej krytyki nagrodzonym w Cannes filmem "Respiro".

EMANUELE CRIALESE reżyserię nazywa męczarnią. Ale to właśnie dla zawodu filmowca urodzony w Rzymie młody twórca porzucił rodzinne Włochy i przeniósł się - zupełnie nie znając angielskiego - do Stanów Zjednoczonych. "We Włoszech wszystko załatwia się przez rekomendację" - przyznaje w filmie dokumentalnym "List od Emanuele Crialese". "Ja pochodzę z rodziny adwokatów, a nie artystów czy polityków, więc na szkołę filmową w Rzymie nie miałem żadnej szansy". Kurs reżyserii w Nowym Jorku Crialese zakończył krótkometrażowym filmem "Heartless" (1994), a wkrótce potem zaczął planować pełnometrażowy debiut. Przeszkodą okazało się prawo emigracyjne Stanów Zjednoczonych - Crialese mógł podejmować pracę, dopóki był studentem, ale po zakończeniu nauki nie mógł nawet zatrudnić się jako asystent w studiu filmowym. Jedyną pracą "na czarno", jaką udało mu się zdobyć była posada kelnera we włoskiej restauracji na Broadwayu. Tam, dzięki wstawiennictwu jej właściciela, młody reżyser poznał wielu wpływowych i bogatych ludzi, którzy wkrótce stali się producentami jego pełnometrażowego debiutu. "Bliskość szczęścia razy cztery", opowieść o dwójce emigrantów, którzy borykają się z ciężkim losem "obcych" w wymarzonej Ameryce, powstała w 1998 roku i zebrała pochlebne opinie na festiwalu w Sundance, gdzie była pokazywana w konkursie głównym.

Emanuele Crialese to jednak przede wszystkim twórca wyróżnionego w Cannes Nagrodą Młodych Krytyków filmu "Respiro" (2002). Ta oryginalnie fotografowana historia Grazii (Valeria Golino), która w prowincjonalnym sycylijskim miasteczku marzy o prawdziwym życiu uczyniła Crialesego jednym z najbardziej obiecujących młodych twórców niezależnych.

Dokument "List od Emanuele Crialese" koncentruje się natomiast wokół najnowszego, planowanego na ten rok filmu "The Golden Door", w którym reżyser powraca do tematu emigracji. Scenariusz opowiada historię ubogich Sycylijczyków, którzy na początku XX wieku wyjechali do Ameryki w poszukiwaniu szczęścia, ale zanim otworzyły się przed nimi wrota Ziemi Obiecanej, zostali poddani drobiazgowym, często upokarzającym badaniom ich fizycznego i psychicznego zdrowia.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.