Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. LISTONOSZ

LISTONOSZ

Il Postino
komediodramat, Francja/Włochy/Belgia, 1994, 103 min.
reżyseria: Michael Radford
obsada: Maria Grazia Cucinotta, Massimo Troisi, Philippe Noiret, Renato Scarpa
Premiera w Ale kino+: 25.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 42 miejsce w rankingu
1
2

Obsypany nagrodami film twórcy "Kupca weneckiego". Historia przyjaźni wybitnego poety, laureata Nagrody Nobla i syna ubogiego rybaka.

Jest rok 1952. Na małą włoską wysepkę przyjeżdża słynny chilijski poeta Pablo Neruda (Philippe Noiret). Nie trafił tu dobrowolnie. Prawicowy rząd Chile wydalił go z kraju za lewicowe poglądy. Neruda ma jednak zwolenników na całym świecie, którzy teraz - pod jego nowy, włoski adres - ślą do niego listy z wyrazami poparcia. Jest ich tak dużo, że miejscowy listonosz decyduje się wreszcie zatrudnić pomocnika, aby ten został osobistym doręczycielem listów Nerudy. Zostaje nim Mario (Massimo Troisi), syn ubogiego rybaka, który marzy o wyrwaniu się z przyciasnego kręgu tradycji i skosztowania lepszego życia. Ledwo umiejący pisać Mario jest zafascynowany wielkim poetą, ten zaś zachwycony jest młodzieńczą naiwnością listonosza. Między mężczyznami zawiązuje się przyjaźń, dzięki której Mario zaczyna sam pisać i interesować się lewicową polityką. Poznaje też smak prawdziwej miłości. Neruda bowiem pomaga mu zaimponować pięknej Beatrice (Maria Grazia Cucinotta), która pracuje w tutejszym pubie. Przekonuje nawet jej nadopiekuńczą ciotkę, żeby dała szansę młodym. Niedługo Mario i Beatrice pobierają się, a Neruda opuszcza wyspę.

Melancholijna komedia z politycznym tłem to dzieło MICHAELA REDFORDA, urodzonego w Indiach, a zamieszkałego w Wielkiej Brytanii reżysera, który ostatnio stał się znany szerokiej publiczności jako twórca "Kupca weneckiego" (2004) z Alem Pacino i Jeremym Ironsem. Redford, który z początku miał być nauczycielem, uznanie krytyki zdobył filmem "1984" według słynnej powieści George'a Orwella. W obrazie tym swoją ostatnią kreację stworzył Richard Burton, który jeszcze tego samego roku zmarł na wylew. Równie tragiczny był zresztą finał "Listonosza": Massimo Troisi, odtwórca roli tytułowej, zmarł na atak serca zanim film wszedł do kin.

Zalążkiem scenariusza "Listonosza" były wiersze Pabla Nerudy, chilijskiego laureata literackiej Nagrody Nobla. Neruda, członek Komunistycznej Partii Chile, był w swojej ojczyźnie traktowany jak bohater narodowy. Kiedy po odebraniu Nobla wylądował na lotnisku w Santiago, witały go tłumy. Powitanie przeszło zresztą do historii jako recytacja poezji przez największą w historii publiczność - jego wiersze chórem deklamowało wówczas około 70 tysięcy ludzi. Tysiące Chilijczyków - mimo gróźb władz -przyszły również na pogrzeb poety w 1973 roku. Uroczystość ta stała się zresztą pierwszą tak liczną demonstracją przeciwko reżimowi junty Augusto Pinocheta.

"Listonosz" otrzymał pięć nominacji do Oscara (statuetkę zdobył autor muzyki Luis Enríquez Bacalov), trzy Bafty (w tym za najlepszy film nieanglojęzyczny) i dwie nagrody londyńskiego koła krytyków.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...