Ale kino+
alekino+
Film. Listy miłosne

Listy miłosne


dramat obyczajowy, Polska, 2001, 105 min.
reżyseria: Sławomir Kryński
obsada: Ewa Wiśniewska, Gustaw Holoubek, Jan Peszek, Magdalena Cielecka, Mariusz Frankowski
Premiera w Ale kino+: 4.12.2012 r.
3.50
343
7 głosy | 74 miejsce w rankingu
Listy miłosne

Kameralny dramat o samotności i meandrach uczuciowych pokolenia współczesnych 30-latków.

Nadmorska miejscowość w okresie świąt Bożego Narodzenia. Teresa Lenart (Magdalena Cielecka), atrakcyjna 30-latka, mieszka wraz z rodzicami w stojącym na uboczu domu. Mimo, że od dawna przestała być dzieckiem, wciąż nie może uwolnić się od wpływu despotycznej matki (Ewa Wiśniewska). Ojciec (Gustaw Holoubek), bardziej zajęty własnymi sprawami, patrzy na stosunki między nimi z przymrużeniem oka. Teresa pracuje w pobliskim szpitalu, gdzie jednym z lekarzy jest jej kochanek Jerzy (Jan Peszek). Choć Jerzy jest znacznie starszy i Teresę łączy z nim tylko namiętność, nie potrafi od niego odejść. Pewnego dnia zauważa dziewczynkę grzebiącą w śmietniku obok jej domu. Śledząc Julkę (Katarzyna Dubec) trafia do wesołego miasteczka, gdzie poznaje pracującego tam młodego mężczyznę, Janusza (Mariusz Frankowski). Widząc ich razem Julka obmyśla przewrotną intrygę: na znalezionych cudzych listach miłosnych podrabia podpisy obojga i niczym listonosz nosi je między nimi. Pomysł dziewczynki szybko przynosi efekty - Teresa i Janusz zaczynają się spotykać. W końcu jednak kobieta uświadamia sobie, że bycie na serio z ukochanym oznaczałoby zburzenie całego dotychczasowego życia: definitywne rozstanie z Jerzym i wyprowadzkę od rodziców. Teresa nie ma odwagi podjąć tak przełomowych decyzji.

"Listy miłosne" to drugi film w dorobku SŁAWOMIRA KRYŃSKIEGO. Podobnie jak w poprzednim - nagrodzonej m.in. w Łagowie i Kairze "Księdze wielkich życzeń" - reżyser nawiązuje do twórczości swojego mistrza Wojciecha J. Hasa, z którym przez wiele lat współpracował. Jeden z krytyków napisał, że ""Listy miłosne" są opowieścią o próbie urządzenia sobie życia w chwili, kiedy jest na to zbyt późno".

Kryńskiemu udało się zatrudnić znakomitych aktorów. Gustawowi Holoubkowi, który wystąpił wcześniej w jego debiucie, partnerowała Ewa Wiśniewska, a główną rolę Teresy zagrała Magdalena Cielecka, jedna z najzdolniejszych polskich aktorek swojego pokolenia, która za tę kreację otrzymała nagrodę na "Prowincjonaliach".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...