Ale kino+
alekino+
Film. LIVERPOOL

LIVERPOOL


film obyczajowy, Argentyna/Francja/Holandia/Niemcy/Hiszpania, 2008, 81 min.
reżyseria: Lisandro Alonso
obsada: Giselle Irrazabal, Juan Fernandez, Nieves Cabrera
Premiera w Ale kino+: 5.08.2010 r.
4.00
343
4 głosy | 660 miejsce w rankingu
LIVERPOOL
1
2

Argentyński mistrz kinowego minimalizmu, Lisandro Alonso, twórca "Los muertos", snuje intrygującą opowieść o powracającym po latach do domu marynarzu i nastoletniej dziewczynie. Film był pokazywany na 4. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Farrel (Juan Fernandez) całe życie spędził na morzu jako marynarz. W jednym z portów prosi kapitana statku o kilka dni wolnego - chce odwiedzić starą matkę. Matka mieszka w Ushuaia, argentyńskim mieście na Ziemi Ognistej, czyli na wyspie leżącej na południowym krańcu Ameryki Południowej. Kiedy Farrel schodzi na ląd, wyraźnie przestaje spieszyć się w rodzinne strony. W domu zresztą, jak się wkrótce okaże, też nikt na niego nie czeka. Schorowana matka go nie poznaje, a druga mieszkanka domu - milcząca nastoletnia dziewczyna - obserwuje go tylko nieufnie. Wiemy, że urodziła się już po wyjeździe Farrela, ale czy jest jego córką?

LISANDRO ALONSO, czołowy minimalista argentyńskiego kina, jako reżyser zadebiutował w 2001 roku filmem "La libertad". Jednak światowa publiczność zainteresowała się nim dopiero po sukcesie kolejnego obrazu - głośnego "Los muertos". "La libertad" otrzymała specjalne wyróżnienie FIPRESCI w Rotterdamie, a o trzy lata późniejsze "Los muertos" swoją premierę miało już w Cannes, w Karlowych Warach zdobyło Independent Camera, a na Viennale nagrodę jury FIPRESCI, które swój werdykt uzasadniło: "Za hipnotyczną fascynację tym, co prawdziwe". Minimalizm Alonso rzeczywiście jest jego narzędziem do opisywania rzeczywistości. W "Liverpoolu" widać ślady reżyserii, podczas gdy poprzednie filmy - "La libertad", "Los muertos" czy "Fantasta" - są jej niemal pozbawione. Przynajmniej pozornie. Alonso swoją kamerę ustawia w konkretnym miejscu, naprzeciwko ludzi, którzy go czymś przyciągnęli i pozwala im być przed kamerą sobą. Nigdy zresztą nie zatrudnia profesjonalnych aktorów. "Pracuję z ludźmi, którzy nigdy wcześniej nie zetknęli się z kinem. Większość z moich niezawodowych aktorów nigdy nie widziała żadnego filmu. Aby zbliżyć się do nich, muszę wzbudzić ich zaufanie. Juana Fernandeza, który zagrał w "Liverpoolu", poznałem w Ziemi Ognistej, pracował wtedy przy usuwaniu śniegu z autostrady." - mówił Alonso w jednym z wywiadów. Nagrodzony Grand Prix Asturia na festiwalu w Gijón "Liverpool" to niezwykła wizualna uczta - dzięki zdjęciom Lucio Bonellego, który z Alonso współpracował już dwa lata wcześniej przy "Fantasmie". Co ciekawe, Bonelii tuż po zakończeniu pracy na planie "Liverpoolu" rozpoczął zdjęcia do argentyńskiej komedii muzycznej "Musica en espera", która uczyniła go jednym z najlepiej zarabiających filmowców w Argentynie w 2009 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...