Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Lotna

Lotna


dramat obyczajowy, Polska, 1959, 87 min.
reżyseria: Andrzej Wajda
obsada: Adam Pawlikowski, Bożena Kurowska, Jerzy Moes, Jerzy Pichelski
Premiera w Ale kino+: 3.12.2013 r.
2.00
343
4 głosy | 165 miejsce w rankingu
Lotna
© www.filmpolski.pl

Wrzesień 1939 roku, początek zmagań wojennych. Szwadron ułanów dostrzega w oddali galopującego wśród wybuchających pocisków pięknego arabskiego konia. Żołnierze zatrzymują się w pobliskim dworku ziemiańskim. Właścicielem klaczy okazuje się gospodarz tutejszych włości (Henryk Cudnowski).

Schorowany starzec martwi się o przyszłość Lotnej po swojej śmierci. Postanawia przekazać zwierzę zachwyconemu nim rotmistrzowi Chodakiewiczowi (Jerzy Pichelski). Lotnej zazdroszczą dowódcy porucznik Wodnicki (Adam Pawlikowski), podchorąży Grabowski (Jerzy Moes) i wachmistrz Latoń (Mieczysław Łoza). Ciągną losy o to, w czyje ręce przejdzie Lotna w przypadku śmierci rotmistrza.

"Lotna", obok "Katynia" najbardziej osobisty film ANDRZEJA WAJDY, miał być wspomnieniem o ojcu - zawodowym oficerze, którego po raz ostatni widział tragicznego września. Film stanowi adaptację opowiadania Wojciecha Żukrowskiego, pochodzącego z powojennego zbioru "Z kraju milczenia". W rzeczywistości jednak inspiracją był obraz bohaterskiej szarży kawaleryjskiej z września 1939 roku, który reżyserowi podsuwała wyobraźnia. Bardziej niż na ukazaniu realizmu pierwszych dni wojny zależało Wajdzie na metaforycznym przedstawieniu kampanii wrześniowej, jako końca pewnego świata.

"Lotna" zamyka cykl filmów wojennych, który przyniósł reżyserowi popularność i miano czołowego twórcy szkoły polskiej. Film stał się wydarzeniem końca lat 50. wzbudzając jeszcze bardziej ożywione dyskusje, niż miało to miejsce w przypadku "Kanału" i "Popiołu i diamentu". Krytycy nie zostawili na Wajdzie suchej nitki. Obraz szarży ułanów na niemieckie czołgi uznano za niezgodny z historyczną prawdą i utrwalający propagandowe niemieckie myślenie o Polakach. Tymczasem niezależnie od krytyki scena ta stała się jedną z najbardziej znanych w polskim kinie. Z czasem film doczekał się bardziej przychylnego odbioru. Stanisław Ozimek w "Historii filmu polskiego" nazwał go "nieudanym arcydziełem", a Alfred Hitchcock w rozmowie z François Truffautem określił "Lotną" mianem "wielkiego chorego filmu".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.